Колумбия удари сладко световния шампион Аржентина в голям мач от квалификациите за Мондиал 2026 - 2:1 в жегата и ужасната влажност на стадиона в Баранкия. Домакините бяха като риба във вода на брега на Карибско море, в една от най-северните точки на Южна Америка, наричана Златната порта на континента.

Аржентинците страдаха без контузения Лео Меси, а и в условията за игра. Мачът започна в 15:30 ч местно време и мина при температури около 31-33 градуса, с 84-процентова влажност на въздуха. На моменти играчите на световния шампион видимо имаха трудности да си поемат въздух, а и темпото на колумбийците не правеше нещата по-лесни.

Един бе големият герой на двубоя - Хамес Родригес. В 25-ата минута неостаряващата десетка качи топката на главата на Йерсон Москера за 1:0. Пак халфът на домакините сбърка фатално в 48-ата минута, предоставяйки топката на Нико Гонсалес сам срещу последния в отбраната на Колумбия, а левичарят не сбърка - 1:1.

Хамес обаче, който става нещо като кръстоска между Пеле и Марадона, щом облече националния екип, бе решен да не остави нещата така.

Той инициира атаката, при която Дани Муньос бе съборен в наказателното поле - дузпа. И в 60-ата минута номер 10 се засили, за да вкара победното попадение. Гол и асистенция за Хамес Родригес, а ако броим и ужасната му грешка за аржентинското попадение - две асистенции, в кръга на шегата.

Така Колумбия нанесе едва втора загуба на шампионите на планетата от Мондиала в Катар.

Аржентина падна и от Уругвай у дома на старта на квалификациите. В този период тимът на Скалони спечели и Копа Америка, като на финала би точно Колумбия в Маями преди 2 месеца. Сега бе време за разплата.

Но какво става с Бразилия? Това изглежда големият въпрос не само в Южна Америка. Селесао е на път да изпрати кошмарна година с 4 загуби в първите си 8 мача от квалификациите за Мондиал 2026. А и отпадна през лятото още на четвъртфинал в споменатата Копа Америка.

Тази сутрин Парагвай удари бразилците, което не бе правил от 16 години. Диего Гомес, съотборник на Лео Меси в Интер Маями, вкара прекрасен гол в 20-ата минута за крайното 1:0 на култовия стадион "Дефенсорес дел Чако" в Асунсион. Арената се превърна във вулкан от червено-бели фенове за двубоя.

Атмосферата не помогна на гостите, които сякаш са загубили тотално магическата пръчица на бразилската игра. За 90 минути бразилската атака стигна до 2-3 положения, като при едното топката бе избита от голлинията. Да не говорим, че на вратаря на домакините Роберто Фернандес реално се наложи да прави едно трудно спасяване - след удар от 25 метра на Винисиус в края.

С четири загуби в първите си осем мача в квалификациите, Бразилия е на унизителното пето място в групата с едва 10 точки. И с девет вкарани гола за осем двубоя... Твърде сиво и безлично като за отбора, асоцииран с най-ярките футболни спектакли.

Останалите резултати от нощта:

Еквадор - Перу 1:0

Чили - Боливия 1:2

Венецуела - Уругвай 0:0.

Класирането:

Аржентина води с 18 точки, Колумбия има 16, Уругвай е с 15. Еквадор е четвърти с 11 точки, Бразилия и Венецуела имат по 10, а Парагвай вече е с 9, колкото има и Боливия.

На дъното Чили е с 5 т., а Перу има само 3.

Първите шест отбора отиват директно на Мондиала, а седмият - на плейоф.