Ливърпул продължава в петия кръг на Купата на ФА, след като победи у дома третодивизионния Шрюзбъри с 1:0. И това би звучало като най-рутинното изречение, ако не бяха куп обстоятелства около мача, които го правят исторически, полемичен, вероятно дори - скандален.

Домакините спечелиха преиграването (2:2 в първия мач го предизвика) с автогол на Ро-шон Уилямс в 75-ата минута, въпреки че играха с юношеска формация, в която нямаше нито един от играчите в първия тим. За такива могат да минат само Къртис Джоунс и Харви Елиът, които записаха минути и по-рано през сезона в състава на Юрген Клоп.

Всъщност, нямаше го и самият германец, който остави изцяло мача на треньора на отбора до 23 г. Нийл Кричли, като пусна във ваканция звездите.

Клоп обяви, че ще гледа мача на лаптоп някъде на ваканцията си...

Решението му предизвика полемики в Англия, говорим за най-стария футболен турнир. Футболната асоциация реагира, като отказа да направи телевизионен мача.

От това Шрюзбъри изгуби страшно много пари - вероятно около 500 000 лири. Разбира се, Ливърпул също търпи такава загуба, но ресурсите на двата клуба са несравними и е ясно за кого бе по-важна сумата. Така, вместо да накаже Ливърпул, ФА сякаш струпа санкция върху съперника му.

Грандът пусна на терена най-младия тим в историята на клуба - средна възраст 19 г. и 102 дни. Капитан бе споменатият Джоунс, който навърши 19 миналата седмица. На практика това бе състав от световнонеизвестни юноши.

И при все това, "червените" доминираха напълно - 16 срещу 3 удара, като нито веднъж гостите не уцелиха вратата. Всъщност, един път го направиха и вкараха в 58-ата минута. Голът обаче бе отменен след намеса на системата ВАР за засада.

Дойде и автоголът на Уилямс, и Ливърпул е в осминафиналите, където го чака гостуване на Челси. Разбира се, в него няма да играе юношеската формация.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Друга любопитна двойка ще е Дарби Каунти - Манчестър Юнайтед. За домакините играе завърналият се в Англия Уейн Рууни, легенда на "червените дяволи". Именно той вкара от дузпа един от головете за 4:2 над Нортхемптън в преиграването днес.

В другите три мача тази вечер имаше драми с продължения, а в два - дузпи.

Бирмингам се спасяваше в 90-ата и 120-ата минути за 1:1 и 2:2 срещу Ковънтри у дома, за да победи след здрави нерви при наказателните удари.

Елитният Нюкасъл изпусна аванс от 2:0 при гостуването на Оксфорд (Лига 1), за да се наложи със страхотен гол на Ален Сен Максимен в 116-ата минута - 3:2 в продълженията.

Кардиф и Рединг направиха зрелищно 2:2, после в продълженията размениха още по един гол за 3:3, за да триумфират при дузпите гостите.

Всички двойки от осминафиналите, като мачовете са на 3, 4 и 5 март.