Реал (Мадрид) е футболният шампион на Европа за 14-и път. Кралете победиха Ливърпул с 1:0 насред Париж в големият финал за Шампионска лига.

Поредната огромна вечер в бяло, белязала един невероятен европейски сезон на най-успешния клуб на континента.

По пътя си към този 14-и трофей Реал повали звездната селекция на ПСЖ, удари по драматичен начин и финалистите от последното издание на турнира - Челси и Манчестър Сити, а днес сломи и Ливърпул, определян от мнозина за най-силен отбор в света и категоричен фаворит преди мача.

Но Реал за пореден път в своята невероятна история доказа, че когато се стига до Шампионска лига, този тим по никакъв начин не трябва да бъде подценяван.

ГАЛЕРИЯ ОТ ГОЛЕМИЯ ФИНАЛ ВИЖТЕ ТУК >>>

Да, Ливърпул бе доста по-активният тим на терена, мърсисайдци имаха и повечето положения, но Кралете удариха в точния момент - гол на Винисиус в началото на втората част, а и перфектният Тибо Куртоа на вратата имаше немалка заслуга за триумфа.

Мнозина определиха стореното от белгийския страж като най-силното вратарско представяне в голям финал през този век. Разбира се, подобно нещо е трудно да се определи, но деветте му спасявания денс, някои от които феноменални, имаха ключова роля за крайния успех на Реал.

Друг голям герой на вечерта седеше спокойно на резервната скамейка, както винаги стилно облечен и с небрежно повдигната една вежда. Разбира се, че това е Карло Анчелоти, който спечели турнира за четвърти път като треньор - нещо, което нито един негов колега не е правил. Втора титла с Реал, две с Милан като треньор, а към тях прибавяме и две с "росонерите" като играч.

А това бе един финал, белязан от над 30-минутино забавяне и гаф на организаторите, които минути преди мача оставиха хиляди пред стадиона. Но въпреки забавянето, шоуто на терена бе факт.

ВИДЕО ВИЖТЕ ТУК

Така четири години след триумфа си над този опонент в Киев, Реал успя да удари Ливърпул и в Париж.

Снимка: Getty images

Още от самото начало на мача Ливърпул бе доста по-активният тим на терена, що се отнася до атакуващите действия. Мърсисайдци атакуваха по-често, бяха по-агресивни и играеха директен футбол, докато Реал сякаш комфортно изчакваше зад линията на топката и чакаше своя момент.

Но моментите идваха за Ливърпул, особено между 16-ата и 20-ата минута, когато пред мърсисайдци се откриха два страхотни шанса.

Първо Мохамед Салах стреля от близка дистанция, но Куртоа се намеси перфектно, а малко след това вратарят на Реал бе безпомощен при удар на Мане, но страничната греда му се притече на помощ.

Макар и без интересни ситуации, следващите минути отново преминаваха с контрол на Ливърпул и доста безлични действия от Реал в атака, но Кралете през сезона в Шампионска лига показаха, че могат да удрят тогава, когато съперникът най-малко очаква.

И това се случи в самия край на първата част, когато Модрич хвърли прекрасен пас към Бензема, а макар френският нападател да не се справи по най-добрия начин в първия миг, след карамбол топката се върна в него и той отбеляза.

Страничният рефер обаче веднага вдигна своя флаг, а това даде начало на няколкоминутно преглеждане с ВАР.

Бензема действително бе зад линията на последния играч в "червено", в това отношение спор нямаше. Ситуацията обаче ще бъде обсъждана доста в следващите дни, защото топката стигна до френският нападател от крака на противников играч.

Хвърлилият се на шпагат Фабиньо я отклони към Бензема, а той отбеляза. И въпреки това реферите прецениха, че в ситуацията трябва да се отсъди засада.

Началото на втората част не се отличаваше особено от случващото се през почти цялото първо полувреме.

Ливърпул тръгна агресивно, дори опита няколко опасни удара, стигна и до няколко корнера, но Реал отново майсторски издебна своя момент и нанесе своя удар.

Валверде отправи страхотен пас към Винисиус, а бразилецът нямаше как да сбърка в опразнената врата.

Този път нямаше както да отмени гола - 1:0 за Реал.

След попадението очакваната реакция от Ливърпул бе факт. Атаките станаха още по-опасни, мърсисайдци дори стигнаха до няколко сериозни опасности, но общото между тях бе едно - перфектният Тибо Куртоа.

Белгийският страж на Реал на няколко пъти бе героят за своя тим и с геройски намеси запазваше своята врата.

Дори при едно от спасяването цялата защита в бяло му се нахвърли, сякаш на нападател след гол, а ставаше въпрос за вратарска намеса.

И Реал успя да удържи. Куртоа и геройските намеси на бранителите отчаяха Ливърпул, а Кралете си върнаха трона, който най-много им отива.