Изминаващата календарна година създаде нови герои в спорта и нови незабравими мигове, които ще останат в историята. Със сигурност годината за бългрския спорт бе доста по-успешна от последните няколко, като това се дължи най-вече на Олимпиадата, от която атлетите ни се завърнаха с неочакваните шест медала.

Именно нашите олимпийци са основните спортни герои на България през изминалата година, но освен тях на сцената се откроиха още няколко наши спортисти.

Разбира се, своите герои имаше и международнат спортна сцена, на коят се откроих няколко имена, които историята ще запомни със стореното през тази 2021 г.

За България обаче над всички бяха олимпийските ни шампионки Ивет Горанов, Стойка Кръстева, както и момичетата от ансамбъла по художествена гимнастика.

Така чаканото в продължение на 13 години злато за България донесе Ивет Горанова на пети август, когто стъпи на най-високото стъпало в ктегория до 55 килограма в каратето.

Този спорт бе включен специално за Олимпиадата в Токио, като повече едва ли ще го видим в програмата на игрите, а именно заради това постижението на Горанова е още по специално, при това в родината на този спорт.

Само в рамките на два часа сърцатото 21-годишно момиче спечели любовта на цяла България, като с огромното си желание и безупречен стил, успя да победи три съпернички в групите, австрийката Бетина Планк на полуфиналите, както и Анжелика Терлюга от Украйна във финалният двубой.

Така Ивет Горанова си извоюва честта на слуша "Мила Родино" на най-голямата спортна сцена.

Два дни по-късно същата чест имаше и Стойка Кръстева, която донесе на България първо злато в бокса от 25 години насам.

Тя завоюва златото в категория до 51 килограма, като по пътя си към финала категорично помете представителки на Виетнам, САЩ, Китай и Япония, за да победи и с 5:0 туркинята Бузе Чакироглу във финалния мач.

Така Стойка Кръстева завоюва второто злато за България от игрите и записа името си в историята на родния спорт.

Олимпиадата за България завърши по възможно най-добрия начин, когато в последния ден от игрите ансамбълът ни по художествена гимнастика си заслужи прозвището "Златни момичета".

Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова бяха перфектни и заслужено спечелиха златото в Токио, прекъсвайки доминацията на Русия от пет поредни първи места.

Рускините не приеха добре второто си място и започнаха да сипят обвинения, които направиха заслуженият роден успех още по-сладък.

Снимка: Getty Images

Освен трите златни медала, България имаше сребро и два бронза в Токио, спечелени отново от дами, превърнали се в спортни герои на страната ни.

Първа бе Антоанета Костадинова, която на 25 юли спечели сребърен медал за България в спортната стрелба.

Тя се нареди на второто място в дисциплината 10 метра въздушен пистолета, като по този начин донесе първия медал за България от игрите, които се оказаха най-успешните ни от тези в Сидни насам.

По традиция България имаше и своите медали в борбата, като те бяха бронзови.

Отличие завоюва Тайбе Юсеин в категория до 62 килограма, както и Евелина Николова в категория до 57 килограма.

Снимка: БОК, Костадин Андонов – Start-Photo

Извън Олимпиадата, страната ни имаше два световни шампиона в олимпийски спортове, като златните отличия на планетата дойдоха в традиционните за нас борба и вдигане на тежести.

В борбата със злато се окичи Биляна Дудова, а във вдигането на тежести на световната сцена с гръм и трясък се появи Карлос Насар.

Само на 17-години, българинът с ливански баща завоюва златен медал за мъже, при това със световен рекорд в изтласкването,

Представянето му бе наистина забележително, а младият Насар даде огромна заявка за бъдеща доминация в категорията си. Жалко, че на този етап изглежда, че той ще има шанс за олимпийско злато единствено в Париж, защото след това се очаква щангите да отпаднат от списъка със спортове на игрите.

Снимка: БОК/БТА

Футболната година в България по традиция напоследък не бе от най-силните, но един играч се отличи над всички с историческо постижение.

Естествено, че става въпрос за Мартин Камбуров, който на 13 септември вкара за победата на Берое над Царско село с 1:0.

Именно това попадение стана историческо, защото с него Камбуров победи рекорда за голмайстор №1 на родния футболен елит, задминавайки Петър Жеков.

Голът за Камбуров бе №254, а изглежда това постижение няма да бъде подобрено скоро, а може би и изобщо. Трудно е да си представим, че дори и да се появи нападател от класата на Камбуров, то той вероятно ще прекара доста години зад граница и няма да успее да вкара такъв брой голове в Първа лига.

Именно той е героят на футболната година у нас, а през пролетта той ще се опита да свали и рекорда по брой мачове.

Герои в родния спорт имаше и сред отборите. Такива бяха баскетболистите ни, които против всички очавкания се класираха за Европейското първенство, както и младите волейболисти на Мартин Стоев, които играха финал на Световното първенство за юноши до 19 години.

На световната спортна сцена имаше няколко имена, които се откроиха над останалите и успяха да излязат от сянката н хегемоните в своята област.

Атлети, които през 2021-а достигнаха върха на този етап в кариерата си, но и дадоха заявка, че могат да бъдат водещи спортисти в следващите години.

Такъв напримен бе Макс Верстапен, който прекъсна хегемонията на "Мерцедес" и Люис Хамилтън във Формула 1, завоювайки световната титла.

Нидерландецът го стори по изключително драматичен начин в последната обиколка на последното състезание, като вече той е човекът под обектива на прожекторите в най-популярния моторен спорт.

Говорейки за Формула 1, няма как да не отличим и Кими Райконен, който официално сложи край на богата си и колоритна спортна кариера.

Той се оттегля от спорта с рекордните 353 старта, от които 21 спечелени, както и шампионска титла от 2007-а. Разбира се, и милиони верни фенове, на които различният му и странен характер ще липсва от следващия сезон.

Снимка: Getty images

Няма как да подминем и новият изненадващ най-бърз мъж на планетата - Марсел Джейкъбс.

Италианският спринтьор наслед Юсеин Болт на върха в най-популярната лекоатлетлетическа дисциплина - бягане на 100 метра с препятствия.

Болт бе истинският бог на дисциплината в последните три олимпиади, но сега, когато той не бе част от игрите, неговото място зае Джейкъбс.

Роденият в Тексас, но израснал в Италия спринтьор, донесе първо злато за страната от спринта, както и първо злато за Европа в тази дисциплина от 1992-а насам.

С време от 9.80 секунди, той постигна европейски рекорд и се превърна в новата звезда на леката атлетика.

Снимка: Getty images

В истински хит пък се превърна младата тенисистка Ема Радукану. Родена в Канада, в семейството на румънец и китайка, състезаващата се за Великобритания тийнейджърка, спечели US Open на 18-годишна възраст.

При това тя го направи започвайки от квалификациите на турнира и с ранкинг №150 в света.

Наистина една от най-големите сензации в историята на тениса изобщо, сътворена от вечно усмихнатата Радукану, която бързо влезе в сърцата на всички фенове.

За съжаление след US Open тя имаше няколко доста слаби представяния, но очкванията към нея са от новия сезон да се превърне в редовна част от елита на дамския тенис.

При мъжете безспорния герой на годината и изобщо на последното десетилетие можеше да се превърне Новак Джокович, който се бе запътил не само към Голям шлем, но и Златен шлем през 2021-а.

Сърбинът безспорно е най-добрият в мъжкия тенис в момента, като спечели Australian Open, "Ролан Гарос" и "Уимбълдън", а изглеждаше огромен фаворит на направи това на Олимпиадата и US Open.

За негово съжаление обаче, той се провали и остана без медал от Токио, а на US Open болезнено загуби от Даниил Медведев във финала.

А футболът на фона на обичайните заподозрени Лионел Меси и Кристиано Ронало, или нахлуващите млади звезди като Килиан Мбапе, имаше своят необичаен герой, трогнал сърцата на всички.

Това е капитанът на датския национален тим Симон Кяер, който на 12 юни тази година впечатли всички с характера си и поведението в критичен миг, шокирал спортния свят.

Тогава Кристиан Ериксен колабира по време на мача от Евро 2020 междъ Дания и Финландия за ужас на милионите фенове пред телевизора.

Освен, че първи притича и опита да зивади езика на Ериксен, заблуден в първия миг, че именно това е проблемът, Кяер реагира прекрасно в следващите мигове.

Той събра всичките си съотборници около падналия Ериксен, които направиха своеобразна стена, с която не позволяваха на хората по трибуните и пред телевизорите да гледат безжизнения им колега.

Освен това вместо да бъде с гръб и сълзи на очи, подобно на почти всички от датския състав, Кяер бе обърнат с лице към борещия се за живота си Ериксен, наблюдаваше всяко действие на лекарите и вдъхваше кураж на своя съотборник.

Не знаем дали Ериксен го е чувал в онзи миг, но за щастие всичко със звездата на датчаните завърши добре. А Симон Кяер бе героят, показвайки как реагира един капитан в критичен момент.

Снимка: Getty Images