Григор Димитров пропусна шанса да играе финал на турнира в Ченду, при завръщането на Китай в тенис тура за първи път от пандемията насам, но азиатската страна е мястото, където родната тенис звезда достигна до едно впечатляващо постижение.

Той записа своята победа №400, когато надви перуанеца Хуан Пабло Виньолас във втория кръг, а два дни по-късно увеличи актива си на 401, справяйки се в два сета и с австралиеца Крис О'Конъл.

Когато се обобщава кариерата на голямата ни звезда в тениса, мнозина неодобрителни биха изразили мнение, че Гришо никога не постигна пълния си потенциал.

Факт е, че до момента той така и не достигна повече от полуфинал в Големия Шлем, като през годините не успя да се пребори с безпощадната доминация на тримата големи в лицето на Роджър Федерер, Рафаел Надал и Новак Джокович, които действително бяха в своя пик, когато и Григор нахлу на сцената.

Въпросът дали кариерата му можеше да е по-успешна винаги ще витае в пространството, но има едно нещо, в което Григор е сред най-изявените играчи и истински предводител на своето поколение - постоянството.

Вече над 10 сезона Григор винаги е там - сред най-добрите. Той е неизменна част от всеки голям турнир, винаги е нежелан съперник за всеки тенисист, а къде със запомнящо се представяне, къде с не дотам добри игри, българинът винаги е част от голямата игра.

Преди точно един месец ви разказахме как Гришо е големият шампион по постоянство в тениса със своето 51-о поредно участие на турнира от Шлема, а подобни показатели, не е изненада, че Гришо вече е сред най-изявените тенисисти по брой победи в АТР тура.

Снимка: Getty Images

Гришо се превърна в първия играч, роден след 1990-а, който постига подобна бройка победи. Реално това е поколението, на което първо бе предречено да спре големите трима, което разбира се не се случи.

Много от наборите на Гришо отдавна потънаха в ранглистата, но Димитров все още е част от топ 20 и предвожда цяло едно поколение, поне по бройката на победите си.

Втори в тази класация е превърналият се кошмар за Гришо напоследък Александър Зверев, който с (тука зависи дали вземе титлата) 384/385 победи гони родната звезда, а предвид факта, че е с шест години по-млад, един ден вероятно ще го задмине.

С 25 победи по-малко от Гришо например е финалист от Шлема като Милош Раонич, a шампионът от US Open 2020 - Доминик Тийм, има 60 победи по-малко от Димитров.

Хора като Пабло Кареньо Буста и Диего Шварцман, които сякаш подобно на Гришо вече десетилетие винаги са на всеки турнир, имат по над 150 победи по-малко от родния представител, което е ясен показател. A испанецът е връстник на Гришо, докато Шварцман е с година по-млад.

От родените след 1990-а своята победа №300 все още гонят хора като Стефанос Циципас и Адрей Рублов, а Даниил Медведев е с 322 успеха.

Това доказва, че тази кота 400, която Григор премина е едно специално постижение.

Снимка: Getty Images

Разбира се, то е твърде далеч от това, което постигнаха тримата големи. Роджър Федерер е №1 с 1251 победи, Новак Джокович към момента има 1077, а Рафа Надал е след него с 1068.

От активните играчи, повече АТР победи от Гришо имат хора като Анди Мъри, Стан Вавринка, Марин Чилич, ветеранът Фернандо Вердаско и Гаел Монфис.

Само с няколко успеха повече са Кей Нишикори и Фабио Фонини, но още през следващия сезон Гришо има всички шансове да ги задмине.

А ето и цифрите зад тези 401 победи - най-многото за играч роден след 1990-а.

Снимка: Getty Images

Григор има общо 670 АТР мача, като балансът му е положителен. 401 победи срещу 269 загуби.

За този период той взе 8 титли, участва на 52 турнира от Големия шлем, в които има три достигнати полуфинала.

Първият мач в основната схема на АТР турнир, който Григор Димитров изиграва е на 28 април 2008-а, когато в мач от първия кръг на турнира в Хертогенбош, българинът губи с 1:6, 3:6 от тогавашния №37 - Игор Андреев от Русия.

По онова време Карлос Алкарас все още не е навършил 5 години, Саша Зверев е на 10, a Даниил Медведев вече е навършил 11.

Победа №1 от тези 401 идва почти година по-късно - през февруари 200-а, когато на турнира от категория АТР 500, младият български тийнейджър шокира световния №23 Томаш Бердих от Чехия.

Гришо прави пълен обрат и го побеждава с 4:6, 6:3, 6:4, за да изиграе страхотен мач с Рафаел Надал два дни по-късно, когато губи в три сета от световния №1 по онова време.

Мач, с който младият българин показва на света, че е готов да се бори и с най-големите.

Минават цели три години от онази първа победа, за да видим и дебютния успех над играч от топ 10 за Григор Димитров.

По ирония на съдбата, това отново се случва срещу Томаш Бердих. Този път във втория кръг на Мастърса в Маями, където Гришо печели с 6:3, 2:6, 6:4.

В онзи период чехът е №7 в света, а ден след успеха си над него, Гришо губи от деветия в света Янко Типсаревич от Сърбия.

В кариерата си до момента Гришо 33 победи над топ 10 състезатели. Уточняваме, че в някои от тези срещи Гришо е бил фаворитът и по-високопоставеният състезател, защото не трябва да забравяме, че българинът достигна до №3 в света през 2017-а.

Само една от тях е над действащ №1. Това е Новак Джокович, който прекланя глава пред Гришо след един епичен мач в Мадрид, завърши 7:6, 6:7, 6:3 в полза на българина.

А постоянството на Гришо го прави един от отличниците и в класацията по приходи от тенис. Към края на миналия сезон, българинът е 19-и по този показател със заработените си 21 958 744 милиона долара от наградни фондове.

От 2013-а насам той неизменно прави над милион на сезон, независимо от представянето си, като без изненади най-силната му кампания е 2071-а. Тогава той печели Мастърса в Синсинати, финалите на АТП в Лондон, достига до №3 в ранглистата, побеждава осем представители на топ 10 и заработва 6,6 милиона долара.

А като един от най-атлетичните състезатели, 32-годишният Григор продължава да обикаля турнирите и да трупа победи. Къде една, къде повече, но той продължава на този етап да е предводителят на своето поколение, от което никой не е постигнал повече победи от българина.

Снимка: Getty Images