Само България от ЕС нарушава (не)официалното футболно ембарго на Русия
"Левски" и "Ботев" срещат руснаци, Лудогорец - украинци, а ЦСКА страни от политиката
"Повече пот в учението, по-малко кръв в боя" - популярният цитат на генералисимус Александър Суворов може да бъде преформатиран във футболен вариант като "Повече старание в контролите, по-малко проблеми в официалните мачове". Само че част от българските отбори си навлякоха проблеми още в подготовката за същинските двубои.
В основата на конфликта, разбира се, е разделителната линия Украйна - Русия, която бе наложена не само във футбола, а и в почти всички спортове. Руските състезатели и отбори са изхвърлени от международни състезания, но все пак намират вратичка да си сверят часовника в неофициални спаринги, каквито са и приятелските футболни мачове.
Причината - за контролите УЕФА няма право да ограничава отборите в избор на съперници и затова руските тимове успяха да си уредят срещи с чуждестранни отбори. В това число - български.
След като лятото тимовете от руската Премиер лига предпочетоха да останат за подготовка в родината, тази зима почти всички заминаха или за ОАЕ, или за Турция. Същото сториха и родните отбори, като единствено Черно море, Пирин и Ботев Враца предпочетоха да се подготвят на българска земя.
А когато стана ясна програмата за контролите в странство, бомбата гръмна.
Най-сериозно го отнесе "Левски", който по програма трябваше да изиграе 3 от 5-те си проверки именно срещу руски тимове. Феновете на "сините", които на няколко пъти публично подкрепиха Украйна със знамена и лозунги, бурно протестират. И са категорични, че подобен ход е петно по клуба.
За тяхна радост, единият от руските съперници - Краснодар, отмени по своя инициатива мача с тима на Станимир Стоилов. Официалната причина е заради смяна на треньорското ръководство, но в руските медии се загатна, че всъщност проблемът е в готвена от българския отбор провокация.
По неофициална информация, от "Левски" са имали намерение нарочно да играят със сини фланелки и резервните жълти гащета, като по този начин да пресъздадат знамето на Украйна. От клуба засега отказват всякаква официална информация, но скоро въпросителните трябва да паднат, защото за 22 януари е заплануван мачът срещу Спартак Москва. А 9 дни по-късно - и срещу Урал.
"Левски" обаче не е единственият български отбор, който ще наруши футболното "ембарго".
Славия, чийто президент Венцеслав Стефанов на няколко пъти открито демонстрира симпатии към Путин и дори се появи с тениска с неговия лик след спечелване на Купата на България, има две проверки с руски тимове - Факел Воронеж и Оренбург.
Подобно на "Левски", "Ботев" Пловдив също има запланувани проверки срещу Спартак и Урал, но това все пак донякъде може да се обясни с факта, че финансов благодетел на тима е милиардерът Антон Зингаревич.
Другият пловдивски гранд - Локомотив, пък води групата на българските отбори, които ще мерят сили както с руски, така и с украински съперници. На 21 януари е запланувана контрола със Зоря Луганск, а 8 дни по-късно - с ФК Пари от Нижни Новгород.
Микс между украински и руски отбори има и в програмата на още 3 български елитни тима - Арда, Локомотив София и Берое. Кърджалийци ще излязат срещу Зоря Луганск и Динамо Москва, "железничарите" - срещу Металист Харков и Шинник Ярославъл, а Берое ще има за съперници Ингулец (Украйна) и Рубин Казан.
Начело на българската група с украински, но не и руски съперници в плановете, е шампионът Лудогорец. "Орлите" имат спаринги с грандовете Шахтьор Донецк и Динамо Киев, столичният Септември си уреди контроли с Кривбас и Зоря Луганск, а пазарджишкият Хебър - също с Кривбас и Металист Харков.
От ЦСКА, както и "адашите" им от ЦСКА 1948 предпочетоха да не се забъркват в проблеми и сред съперниците няма нито украински, нито руски тимове. Въпреки това, треньорът на лидера в класирането - Саша Илич, призова футболът и политиката да не се бъркат.
И накрая един любопитен факт - с отбори от кои други държави, освен България, ще мерят сили руските клубове по време на зимната си подготовка?
Поглед над програмата на 11-те елитни руски тима, които са на лагер в чужбина, показва, че България е единствената страна от Европейския съюз със свои представители в списъка. Останалите съперници са от Сърбия, Северна Македония, Босна и Херцеговина и Армения.
Има само едно изключение, но то като че ли просто потвърждава "правилото" - унгарският Сегед тази сутрин обяви проверка с Криля Советов (на 19 януари).