Григор Димитров срещу Николас Джари (Чили) е големият финал в Женева днес на турнира от категория ATP 250.

За българина това е завръщане в мач за трофей след петгодишна пауза. И доказателство за прогреса в играта му след началото на втория етап от работата с екипа на треньора Дани Валверду.

С него бяха свързани най-големите успехи на първата ни ракета, а сега - да се надяваме - ще се сложи началото на нов силен период.

Мачът е с начален час около 16 българско време, а телевизионното предаване - на MAX Sport 1 HD. Димитров и Джари са се срещали само веднъж досега, като победата бе за чилиеца, пак на клей, в Барселона преди 4 години.

Нашата звезда е 33-и в ранглистата, а съперникът - №54.

Григор не е бил на финал в тура от февруари 2018-а, когато загуби от Роджър Федерер в мача за трофея в Ротердам (ATP 500). Последната му титла датира от ноември 2017-а, но каква само - на Финалите в Лондон, когато би за трофея Давид Гофен.

Снимка: ATP

Общо 15 пъти Димитров е стигал финали, като балансът му дотук е 8-7 победи и загуби.

Може да се похвали, че е участвал в мач за титла на турнир във всяка една от категориите без Големия шлем, на всяка една от настилките, както и на цели четири континента. А в някои от тези срещи се изправи срещу живи легенди на тениса...

Началото бе преди 10 години и няколко месеца. През януари 2013-а Григор стигна финал в Бризбън, Австралия (твърда настилка) и го загуби от Анди Мъри - в онзи момент №3 в света и вплетен в битка с Надал, Федерер и Джокович на върха.

През октомври същата година Димитров спечели и първата си титла в Стокхолм, побеждавайки на финала Давид Ферер в три сета. Отново на твърда настилка, вече в Европа.

Последваха три поредни успешни мача за титла през 2014-а:

В Акапулко, Мексико - с победа над Кевин Андерсън, в Букурещ, където бе надвит Лукас Росол (на клей), и в Куинс (Англия), за първа титла на трева срещу Фелисиано Лопес. Така още през 2014-а Гришо имаше вече титли на трите настилки. А финали бе играл на три континента - Европа, Северна Америка и в Австралия. В края на същата година загуби в Стокхолм в опит да защити титлата си, от Томас Бердих.

Повече от година чака за финал №7, който бе загубен в Сидни от Виктор Троицки на старта на 2016-а, която донесе още два мача за титла, но все - с поражения. В Истанбул на червено го победи Диего Шварцман, а в Пекин се би здраво с Анди Мъри, но британецът пак вдигна трофея.

Григор все пак спечели титла в Австралия от трети опит на старта на сезон 2017-а, побеждавайки Кей Нишикори в Бризбън, с което вече имаше баланс от 10 финала (5-5), на четири континента - Азия бе добавена с мача срещу Мъри в Китай.

2017-а донесе най-големите му успехи. Игра общо пет финала, спечели четири и загуби един. В София надви Гофен, а през август същата година удари Ник Кирьос на финала на Мастърса в Синсинати, с което пък вече имаше титла от всяка една категория - ATP 250, 500 и 1000. Не са много тенисистите, които могат да се похвалят с това на 26 г.

Пак игра финал в Стокхолм (загубен от големия Хуан Мартин дел Потро), но годината завърши с абсолютния Еверест на кариерата на Гришо дотук - ATP Finals в Лондон, спечелен от българина. Седмица по-късно той завърши годината като №3 в света.

През 2018-а дойде февруарският финал с Федерер в Ротердам, спечелен от великия Маестро. И от тогава първата ни ракета не бе стигал последното стъпало на турнир. До днес.

Надпреварата в Женева може и да не е най-луксозната в тура, но е със сериозна история на шампиони. Каспер Рууд спечели предходните две, а той е №4 в света в момента. Преди него през 2019-а титлата взе Александър Зверев, който тогава бе №3. Унгарецът Мартон Фучович бе шампион през 2018-а, два пъти поред преди него спечели големият Стан Вавринка.

Снимка: AP/БТА

Турнирът е последно сверяване на часовника преди "Ролан Гарос" и, ако се съди по формата на Григор в него, надеждите са за добро представяне в Париж. Единствената липсваща отметка във визитката на българина е финал в Шлема, където достигна три полуфинала и два четвъртфинала през годините. А ако спечели титлата днес, Димитров ще иде на "Ролан Гарос" пълен с оптимизъм.

Прибавен към факта, че продължава рекордната си серия, която го прави №1 в целия тур на мъжкия тенис. Това ще е 49-ото му поредно участие в четирите най-престижни надпревари. Никой играч не може да се похвали с такова поситжение от тези, които в момента се състезават.

Кариера, която продължава вече 15 години (от юни 2008-а, когато дебютира в ATP надпревара) и донесе 8 титли, 645 мача на най-високото ниво, както и много приятни емоции за феновете у нас. Разбира се, смесени и с някои сериозни разочарования.

Днес обаче е време за позитивни такива. Време е за финал.

Снимка: AP/БТА