Цветана Пиронкова отпадна във втория кръг на турнира от категория 1000 в Маями, но има всякакви поводи за гордост от представянето си.

Най-добрата българската тенисистка буквално изпусна световната №8 Арина Сабаленка и изгуби с финален тайбрек - 6:0, 3:6, 6:7(9) в луд мач, който продължи два часа и половина.

Нашето момиче не само "върза геврек" на съперничката си, но и изпусна победата на свой сервис, като освен това не успя да реализира и два мачбола.

Въпреки това се бори до последния миг и извади извън кожата й представителката от Беларус, която на свой ред изпусна три мачбола в епохалния финален тайбрек. Коментаторите определиха мача за №1 на турнира до момента.

Цвети беше тотален аутсайдер на букмейкърите преди мача, но в първия сет доказа, че може да доминира най-добрите състезателки в тура. Взе го без да даде нито гейм и за пореден път след завръщането си печели сет на нула. В този конкретен случай само петият гейм беше дълъг, но и за него българката се пребори.

За втория сет на корта излезе съвсем различна Сабаленка, която започна да ниже печеливши удари от ретур и с форхендите си. Цвети постигна пробив и поведе с 3:1, но след това представителката на Беларус, която има пет титли в тура, влезе в безмилостна серия. Взе следващите пет поредни гейма и изравни сетовете.

Това обаче не означаваше нищо, тъй като в третата част двете бяха като гладиатори на арената. Бориха се и страдаха за всяка точка, уморени, изтощени под голямата жега в Маями. Цвети бе с една идея по-убедителна и постигна два срещу един пробива, за да поведе с 5:3. След това обаче не успя да защити сервиса си и бе обърната. Стигна се до тайбрек, който беше черешката на тортата за този фантастичен мач. В него първо Сабаленка изпусна два мачбола, после Пиронкова изпусна два, за да може от общо четвъртия фаворитката да спечели с 11:9 точки.

Представянето на Цвети в Маями ще й донесе скок в ранглистата с около 15 места до 115-о. Сабаленка ще играе на осминафинал срещу Вероника Кудерметова.