Новак Джокович е шампион на Мастърса в Париж за шести път!

Големият сърбин спечели петата си титла за годината и първата от тази категория след триумф с 4:6, 6:3, 6:3 над Даниил Медведев във фантастичен мач, който показа защо това са двамата най-добри тенисисти в света.

Триумфът е изключително важен от психологическа гледна точка за световния №1, защото той си доказа, че може да вземе реванш от руснака за загубата от US Open на 12 септември.

ВИЖТЕ ВИДЕО ОТ ФАМОЗНИЯ ФИНАЛ >>>

37-ата Мастърс титла за Ноле дойде в уникален мач, който може да се гледа отново и отново. Спектакълът мина през различни периоди, но във всички тях двамата играха изумителен тенис. В крайна сметка разликата направи втората половина на решителния сет, в която Джокович показа по-здравите нерви и заслужи трофея след обрат.

Снимка: AP/БТА

Така Джокович остава само с един изгубен финал в Париж - този от Карен Хачанов през 2018-а, а Медведев, който през миналата година стана четвъртият руски шампион в надпреварата, трудно можеше да покаже по-добро ниво. Титлата е общо 86-а за сръбския майстор. Той се завърна в тура след двумесечна пауза и доказа, че е най-добрият със страхотно ниво. Победи последователно Мартон Фучович, Тейлър Фриц и Хуберт Хуркач преди да направи обрат във финала. Имаше предимството, че публиката днес бе почти изцяло на негова страна.

След жребия преди мача Медведев отреди съперникът му да сервира и това бе гениално решение, тъй като го проби веднага след серия от дълги разигравания. Успя да затвърди за 2:0, а след това Джокович бе категоричен за 1:2. Сърбинът показа, че изобщо не е притеснен и със спокойна игра направи пробив на нула за 2:2. Той влезе в серия чрез къси топки, излизания на мрежата и много агресия, но изпусна възможност за пробив при 3:2.

При 3:3 обаче Джокович се разконцентрира и набързо изостана с 0:40. Спаси две от възможностите за съперника, но при третата прошка нямаше - пробив! Той бе затвърден трудно от руснака за 5:3. Ноле взе следващия си сервис гейм и напрежението бе в полето на руснака. Даниил обаче бе непоклатим и дочака непредизвиканите грешки на своя съперник - 6:4.

Вторият сет започна с експресен гейм за сърбина. Геймът след 1:1 бе много напрегнат - кофти поведението на публиката и невероятната игра на Медведев разконцентрираха Джокович, но той успя да поведе с 2:1. След това сърбинът проби в много напрегнат гейм, в който успя да влезе под кожата на руснака и го накара да направи редки непредизвикани грешки - 3:1. Джокович поведе с 4:2 гейма в рамките на сета, но на няколко пъти се почувства длъжен да аплодира отиграванията на Даниил. Просто нивото на тениса бе изключително.

Сърбинът успя да съкрати разиграванията на свой сервис и това се оказа ключово. Въпреки че след това изостана с 2:5, Медведев изигра фамозен гейм с отигравания, които могат да са част от собствена компилация. Тенденцията продължи в следващия, в който руснакът бе непробиваема стена и стигна до две възможности за пробив. Те обаче бяха отразени. Третата дойде със ново шеметно отиграване на Медведев, но и тя бе отразена по обичайната комбинация от сервис и воле. В крайна сметка Джокович измъкна сета с 6:3 след гейм, който продължи 12 минути и може да влезе директно в учебниците.

Тенденцията се запази и за началото на решителния сет. Разигравания бяха все така дълги и все по-често се решаваха с печеливши удари, а не непредизвикани грешки. Подобна атракция трудно можеше да се предложи дори в демонстративен мач. При 2:1 в полза на Медведев, руснакът едва не контузи съперника си с фантастично отиграване. Въпреки него обаче Ноле си взе подаването и изравни резултата. Той играеше съвършено в тези минути и заслужено стигна до пробив за 3:2.

Постепенно играта на световния №2 се разстрои и той допусна още един пробив за 2:5. Това обаче не го съкруши. Последва моментален рибрейк, който бе подхранен от двойна грешка на Джокович - 3:5. Това се оказа без значение, защото последва нов слаб гейм за Медведев, в който сърбинът се възползва от първия си мачбол. Маратонското разиграване, с което приключи мачът, бе черешката на тортата.