Серина Уилямс с лекота достигна своя 33-и финал на Големия шлем, след като победи в Ню Йорк Елина Свитолина с 6:3, 6:1, само за 70 минути.

На 37 години американката не показва признаци на умора от успехите - това бе 101-ви за нея на US Open, 21 години след първото участие. Точно преди 20 лета пък Серина спечели за първи път титлата на този турнир, което бе и първи триумф за нея в Шлема.

За две десетилетия тя игра 16 пъти в Ню Йорк, стигна 9 финала и още 4 пъти бе на полуфинал.

Сега я чака 33-и финал, а ако успее да спечели 24-ата си титла, тя ще изравни рекорда на Маргарет Корт по трофеи в четирите топ надпревари.

Постижението все убягва след завръщането на корта на Уилямс преди 2 години - два пъти загуби финали на "Уимбълдън" и преди 12 месеца падна от Наоми Осака в Ню Йорк пак в последния мач. Сега е фаворит да вземе 24-ата титла срещу 19-годишната Бианка Андрееску, елиминирала на полуфинала Белинда Бенчич с много трудното 7:6, 7:5.

Канадското чудо Андрееску отива на първия си финал в Шлема, а дори не бе родена, когато Серина вдигна над главата си първата титла в него!

Победа в съботния мач ще направи Уилямс и №1 по титли в Ню Йорк в Open ерата (сега дели върха с Крис Евърт - по 6).

Естествено, историята на сблъсъците на 37-годишната американка и 19-годишната канадка от румънски произход е кратка. Но е любопитна.

Преди месец те се изправиха на финал от Мастърса в Торонто за единствения си сблъсък, а Серина се отказа с травма още след четвъртия гейм в първия сет.