Аржентина изстрада класирането си на осминафиналите на Мондиала в Русия.

В мач от група "D" Лионел Меси и компания победиха Нигерия с 2:1, след като пет минути преди края бяха почти погребани. Късен гол на централния защитник Маркос Рохо донесе трите точки и второто място на Аржентина, която ще играе с Франция в елиминациите.

Срещата с Нигерия бе драма от първата до последната секунда. Тя бе белязана от фантастичен гол на Меси, вкарана дузпа на Виктор Моузес и късния победен гол.

Всичко това бе гарнирано с много напрежение, спорове със съдията, спестена дузпа за Нигерия, сблъсъци, обляния в кръв Масчерано и страха в аржентинските лица, който се преобрази в екстаз за епилога. Стадионът в Санкт Петербург едва не се взриви след последния съдийски сигнал.

Мачът започна на високо темпо и бе двуостър, но аржентинците по-често владееха топката и търсиха гола по-усилено. Това даде своя резултат.

В 15-а минута Меси показа магията си. Той спря по фантастичен начин страхотна дълга топка от Евер Банега, поведе си я и с удар с десния крак не остави шанс на Даниел Акпей. Това бе гол №100 на тазгодишния Мондиал.

Аржентина продължи да играе по-силно и в 27-а минута Гонсало Игуаин получи своя шанс. Той се озова очи в очи с вратаря, но не успя да стреля убедително. Намесата на Акпей обаче заслужава похвали.

В 34-а минута Меси бе на сантиметри от втория си гол. Суперзвездата на "Барселона" нацели страничната греда след удар от фаул. Това обаче бе последната добра ситуация пред аржентинците за първата част.

До края на полувремето Нигерия натисна и се настани в половината на съперника, но не стигна до добри ситуации.

Това обаче се промени в самото начало на втората част. В 49-а минута "суперорлите" получиха дузпа след нарушение на Хавиер Масчерано дошло след ъглов удар.

Централният защитник задържа съперник, но оспори решението и призова съдията да погледне видео. Това обаче не се случи. Виктор Моузес се нае си изпълнението на дузпата и изравни с хладнокръвие - 1:1.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

След изравнителното попадение Аржентина вдигна рязко темпото, но отбраната в зелено действаше много концентрирано.

В 75-а минута Нигерия по чудо не вкара. Удар от воле на Одиан Игало мина встрани от вратата, а преди това Маркос Рохо нескопосано игра с ръка. Джунейт Чакър счете, че няма умисъл в играта на защитника и не отсъди дузпа.

Пет минути по-късно Игуаин пропиля за пореден път чисто голово положение като прави топката метри над вратата от точката на дузпата.

После дойде ред и на Игало да изпусне сам срещу вратаря, като не успя да преодолее Армани. Последва фантастичен пряк свободен удар на Етебо, който прати топката на сантиметри от дясната греда.

В 86-а минута Аржентина поиска дузпа за фаул срещу Меса, но не последва сигнал.

В следващата атака обаче централният защитник Маркос Рохо донесе безценния гол за тима. Центриране на Габриел Меркадо бе засечено с воле от играча на "Манчестър Юнайтед" и топката отиде неспасяемо в ъгъла - 2:1.

В Санкт Петербург се почувства въздишка на облекчение, примесена с еуфория.