В дните до старта на европейското първенство на 11 юни, Dir.bg ще ви представи всички отбори-финалисти.

Разглеждаме тимовете в предпоследната Група "E", където Полша ще опита да пребори Испания, Швеция и Словакия в срещи, които ще се играят на Пиринеите и в Санкт Петербург.

Представяния на Европейски първенства:

Полша започна приключенията си на този шампионат едва през 2008 година, като преди това не успя да се класира за нито едно издание. От онова първенство в Австрия и Швейцария обаче, страната няма пропуснато издание и настоящото ще е четвърто поредно.

През 2008-а Полша не успя да преодолее груповата фаза, тъй като остана последна след загуба от Германия с 0:2, равенство с Австрия 1:1 и още едно поражение от Хърватия с 0:1.

Четири години по-късно страната получи правото да участва в надпреварата като съвместен домакин с Украйна. И тогава обаче отборът се провали въпреки сравнително големите очаквания. Започна се с две равенства по 1:1 срещу Гърция и Русия. В последния кръг Полша загуби от Чехия с 0:1 и остана последна в една напълно преодолима група.

Все пак от третия опит поляците успяха да преодолеят груповата фаза. На миналото издание на шампионата във Франция, Полша записа победа над Северна Ирландия с 1:0, след това нулево равенство срещу Германия и си гарантира класирането с победа над Украйна 1:0 в последния кръг.

Това обаче не бе всичко. На осминафиналите "Дружина Полска" преодоля Швейцария след 1:1 в редовното време и 5:4 при дузпите. На четвъртфиналите отново драма с дузпи реши всичко. Тогава обаче победител бе Португалия след ново 1:1 и 5:3 при наказателните удари. Онова първенство донесе най-голямата футболна радост за страната в настоящия век.

Тимът:

Поляците никога не са се славили с практикуването на атрактивен футбол. Даже напротив, техният стил винаги е бил строго прагматичен през годините, като основно се разчита на стабилността в отбрана. Не случайно в почти всички мачове на Полша на големи първенства падат по един или два гола, много рядко повече.

Снимка: Getty Images

И този път погледите ще са приковани изцяло към капитана Роберт Левандовски, но това не означава, че съставът не притежава други класни играчи. Не е случайно, че едва четирима от общо 26-те повикани футболисти се подвизават в местното първенство.

Полша има играчи във Висшата лига, Бундеслигата, но най-вече в Серия "А" - представителите, които се подвизават в Италия, са шестима. В националния отбор има седем футболисти, които са с над 50 мача за селекцията, което е признак, че вече има изградено ядро и хора с лидерски качества.

Страната се класира за Европейското по убедителен начин. Спечели група с шест отбора, записвайки актив от 8 победи, едно равенство и една загуба. Единствено словенците взеха победа на "Дружина Полска", която пък допусна само пет гола в десетте си мача. Втори в групата останаха австрийците, които също се класираха.

След квалификациите Полша се представи достойно и в Лигата на нациите, където вече си бе спечелила място в Дивизия "А". Там не изпадна, като завърши на трето място в група с Италия, Нидерландия и Босна и Херцеговина. Две победи над балканците бяха достатъчни.

Селекционерът:

Португалски селекционер на националния отбор на Полша звучи като нещо доста странно предвид разминаването на стиловете, но случаят е точно такъв.

Снимка: Getty Images

Пауло Соуса пое състава в началото на настоящата година след освобождаването Йежи Бженчек, който бе начело от 2018-а.

Соуса има богат опит в европейския футбол, като е работил в отбори в седем различни държави. Това е първата му работа като национален селекционер, а последният му клуб бе Бордо, където действа до август 2020 г.

Успехите на 50-годишният специалист се две шампионски титли - тази с Макаби Тел Авив в Израел през 2014-а и тази в Швейцария с Базел през 2015-а.

Съставът:

Вратари: Войчех Счесни (Ювентус), Лукаш Фабиански (Уест Хям), Лукаш Скорупски (Болоня)

Защитници: Камил Глик (Беневенто), Мачей Рибус (Локомотив Москва), Бартош Березински (Сампдория), Ян Беднарек (Саутхемптън), Томаш Кенджора (Динамо Киев), Михал Хелик (Барнзли), Камил Пятковски (Раков), Тимотеуш Пухач (Лех Познан)

Халфове: Гжегож Криховяк (Локомотив Москва), Пьотр Зиелински (Наполи), Карол Линети (Торино), Матеуш Клих (Лийдс), Камил Йозвяк (Дарби Каунти), Пшемислав Франковски (Чикаго), Якуб Модер (Брайтън), Пшемислав Плахета (Норич), Павел Давидович (Верона), Кацпер Козловски (Погон)

Нападатели: Роберт Левандовски (Байерн), Давид Ковнацки (Дюселдорф), Якуб Швиерчок (Пяст Гливице), Карол Свидерски (ПАОК)

Звездата:

Както обикновено, всички погледи в Полша преди предстоящи мачове на националния отбор са приковани към Роберт Левандвоски. 32-годишната суперзвезда на Байерн направи изключителен сезон, в който подобри рекрода на Герд Мюлер за най-много попадения в рамките на една кампания - 41.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Нападателят е капитанът и лидерът на "Дружина Полска", но често умората след дългите сезони го затруднява на големите празненства и той не е способен да покаже най-доброто от себе си. Понякога това се дължи и на дефанзивния футбол, който практикува селекцията.

На Евро 2016, където Полша стигна четвъртфинал, единственият гол на Лева бе именно в тази фаза - ранно попадение срещу Португалия при равенството 1:1. Той отбеляза веднъж и на Евро 2012, също при равенство 1:1, но срещу Гърция в груповата фаза.

Полша обаче има и други класни играчи, като един от тях е асът на Наполи Пьотр Зиелински, който също направи много силен сезон.

Програма в групата:

14 юни, Полша - Словакия в Санкт Петербург

19 юни, Испания - Полша в Севиля

23 юни, Швеция - Полша в Санкт Петербург

Букмейкърите:

Шансовете на Полша да триумфа като шампион в турнира са оценени с 81 коеф. Това отрежда 16-о място на отбора по този показател.

Излизането от групата категорично се счита за сигурно, като коефициентът за това е 1,40.