Люис Хамилтън записа исторически успех в Гран при на Китай, побеждавайки в старт №1000 в историята на Формула 1 като състезание под егидата на ФИА.

Надпреварата наистина бе паметна, като черно-белият флаг на финала бе размахан от легендарния Ален Прост, а на мястото на телевизионния оператор зад камерата при първия завой след старта седна двукратният шампион Фернандо Алонсо, макар и само за няколко секунди.

Хамилтън спечели 75-ата си победа във Формула 1, след като изпревари съотборника си в "Мерцедес" Валтери Ботас още на старта. И не изпусна водачеството до края.

Победата за германския отбор бе двойна - Ботас завърши втори. Това е трети двоен успех на "Мерцедес" за сезона от три старта. Хамилтън има две победи, а в първото състезание в Австралия спечели Ботас. Пълна доминация.

Шест от 16-те надпревари в историята на китайския Гран при са спечелени от Люис, той очевидно се чувства идеално на пистата край Шанхай.

Трети остана Себастиан Фетел ("Ферари"), а четвърти - Макс Верстапен с "Ред Бул". Пети е Шарл Леклер ("Ферари"), който трудно се примири с поредните заповеди от бокса за стратегия, толерираща първия пилот на отбора Фетел.

Пиер Гасли ("Ред Бул") е шести, затваряйки цикъла на трите най-силни отбора в кервана на Формула 1 в момента, класирали по двама пилоти в топ 6.

В генералното класиране за сезона петкратният световен шампион води с 68 точки, докато Ботас е с 62.

За Хамилтън, освен очевидната директна цел да спечели шеста титла, на хоризонта е и рекордът на Михаел Шумахер от 91 победи в Гран при. Германецът (7 пъти шампион) бе на 35 г., когато спечели своя 75-и старт, докато Люис го направи година по-рано (сега е на 34).