Макс Верстапен спечели Гран При на Испания и е новият лидер в генералното класиране на Формула 1.

С доза късмет, отборно нареждане и борба с технически повреди, нидерландецът успя да извоюва своята победа, която е четвърта за него през сезона.

До тозо момент действащият шампион е финиширал само в четири от шестте старта през сезона, като във всичките от тях се оказа на най-високото стъпало на подиума.

Втори в Испания завърши съотборникът му от "Ред Бул" - Серхио Перес, а на подиума се качи и Джордж Ръсел от "Мерцедес".

Но със сигурност нищо подобно не предвещаваха първите 27 обиколки от състезанието, в които Шарл Леклер, тръгнал от полпозишън и лидер в класирането, водеше уверено колоната.

Той трупаше сериозна преднина, караше отлично и не се виждаше как някой ще го настигне. В тази фатална 27-а обиколка обаче всичко се преобърна.

"Ферарито" на Леклер прсото загуби моност, а монегаскът трябваше да се прибере в бокса и да приключи своето състезание в момент, в който просто бе над всички на пистата.

Снимка: Getty images

И това отвори шанс за останалите, а в този момент в битката за първото място бяха Серхио Перес, Джордж Ръсел и Макс Верстапен. Нидерландецът все още се бореше със своите технически пробелми, най-вече с блокиралата му система "DRS", която не му позволяваше да изпреварва на правите.

Няколко обиколки по-късно все пак се видя, че болидите на "Ред Бул" са по-бързи от тези на "Мерцедес" и победата ще бъде за някой от пилотите им, като на този етап състезанието водеше Серхио Перес.

Мексиканецът обаче чу отборна заповед, а тя гласеше да пропусне Макс Верстапен. Решение, което в следващите дни ще бъде доста дискутирано, но в крайна сметка както каза ветеранът Фернандо Алонсо преди дни: "Това е брутален и несправедлив отборен спорт".

Това решение подари победата на Верстапен, а втори остана неговият съотборник Серхио Перес, който трябваше да преглътне разочарованието.

Джордж Ръсел заслужи подиума си, като за пореден път през сезона завърши пред съотборника си Люис Хамилтън.

Самият Хамилтън спука гума след инцидент още в третия завой на състезанието. Той искаше просто да се откаже и да се прибере, но отборът му го убеди да остане на пистата и да се бори, а в крайна сметка британецът завърши шести.

Ето и как изглежда топ 10 в Испания: 1.Макс Верстапен (Ред Бул) 2.Серхио Перес (Ред Бул) 3. Джордж Ръсел (Мерцедес) 4.Карлос Сайнц (Ферари) 5.Люис Хамилтън (Мерцедес) 6. Валтери Ботас (Алфа Ромео) 7. Естебан Окон (Алпин Рено) 8. Ландо Норис (Макларън) 9. Фернандо Алонсо (Алпин Рено) 10. Юку Цунода (Алфа Таури).

В генералното класиране вече лидер е Макс Верстапен със 110 точки, следва Шарл Леклер със 104, а Серхио Перес има 85.