Диего Форлан бе човекът, срещу когото нямаше отговор защитата на англичаните. Уругваецът вкара два гола и възвърна надеждата за славните времена на мадридския отбор, който бе забравил какво е да печелиш трофеи 14 години след дубъла в Испания с Любослав Пенев, предаде Novsport.
Така, с повече дързост и желание, Атлетико спечели първия си европейски трофей в историята.
Пред препълнения "Хамбург Арина" двата отбора изиграха историческия първи финал в историята на турнира на Лига Европа. Двубоят започна прекрасно за феновете.
И двата отбора атакуваха без притеснения. След няколко добри атаки първата сериозна опасност дойде в 8-ата минута, когато възстановеният в последния момент голмайстор на Фулъм Боби Замора бе изведен отляво, но изстрелът му по диагонал премина покрай далечната греда.
Само четири минута след това обаче Атлетико стигна до голяма възможност. След грешка на Дани Мърфи, Кун Агуеро напредна през центъра и пусна прекрасен пас към Диего Форлан вдясно. Уругваецът стреля през краката на защитник на гостите и топката срещна страничната греда.
Няколко минути след това пък Хосе Антонио Рейес стреля след фаул в сглобката на вратата, но Марк Шварцер спаси. В следващите 15 минути играта се поуспокои и опасните атаки затихнаха.
Това обаче се случи, само за да дойде 32-ата минута, когато испанците излязоха напред. Рейес проби отдясно и пусна успореден пас към Шимао, който с едно докосване подаде към Агуеро. Аржентинецът се опита да стреля от въздуха на границата на наказателното поле, но опитът му бе несполучлив.
На скорост към малкия пеналт връхлиташе обаче Диего Форлан, който с много спокоен пое топката и техничен удар в ъгъла матира Шварцер.
Предимството на "дюшекчиите" обаче бе съвсем кратко. Сякаш от нищото, при първата си чиста голова възможност, Фулъм изравни.
При многоходова и бърза атака, Боби Замора брилянтно финтира защитник и създаде голямо напрежение в защитата на испанците. Топката стигна до Золтан Гера който центрира към Саймън Дейвис и той с перфектен удар до гредата изравни.
До края на първата част Атлетико отново потърси гола. Играчите на Кике Санчес Флорес натиснаха своя съперник, но това не доведе до нищо с изключение на един много коварен удар на Уйфалуши.
През втората част Фулъм започна много по-силно мача от своя съперник и като цяло надигра съперника си, за разлика от първите 45 минути. Дъф, Замора, Дейвис и Гера действаха доста разнообразно напред и халфовата линия на английския отбор взе превес в центъра.
В 55-ата минута Боби Замора свърши силите и бе заменен от Демпси. В 60-ата се стигна и до най-опасната ситуация за феърплей отбора на Острова. Саймън Дейвис бе близо до втория си гол, след като стреля с десния крак от петнайсет метра, но Де Хеа успя да отрази удара му.
След това силите на невъзстановения Деймиън Дъф свършиха и Рой Ходжсън изкара изключително важния си играч от игра. Смяната на него и преди това на Замора даде отражение в играта на лондонския отбор, който започна да атакува по-трудно.
В последните пет минути на редовното време пък Атлетико се опита да реши мача с късен гол.
Така, след равностойни 90 минути, закономерно се стигна и до продълженията. След като втората част бе доста по-слаба от първата, зрителите в студената хамбургска нощ заслужаваха да видят още 30 минути битка на терена.
В продълженията ясно започна да си проличава сякаш повечето липса на свежест в редиците на Фулъм. В 100-ата минута Форлан центрира много опасно, но Шварцер със сетни сили се намеси.
В 105-ата феновете на Атлетико за миг помислиха, че отборът им е повел с 2:1. Форлан проби отляво в пеналта и подаде към Кун Агуеро, който от два метра стреля покрай греда, но се получи зрителна измама.
Малко по-късно пък уругваецът стреля много хубаво, но над гредата.
В 116-ата минута Атлетико нанесе тежкия си удар. Диего Форлан отново матира своя опонент, след като бе намерен прекрасно в малкото наказателно поле от Кун Агуеро.
До края на мача Фулъм опита да намери някакъв път до 2:2, но безуспешно и "дюшекчиите" спечелиха първия си такъв трофей в своята история.
Атлетико – Фулъм 1:1
1:0 Форлан 32’
1:1 Дейвис 37’
2:1 Форлан 116'
Атлетико: Де Хеа, Уйфалуши, Переа (114’), Домингес, Лопес, Рейес (Салвио 78’), Асунсао, Гарсия, Шимао (Журао 68)’, Агуеро, Форлан;
Треньор: Кике Санчес Флорес;
Фулъм: Шварцер, Беърд, Хюз, Хангеланд, Кончески, Дъф (Невланд 84’), Мърфи, Етуху, Дейвис, Гера, Замора (Демпси 55’);
Треньор: Рой Ходжсън;