Първата ракета на България сътвори голямата изненада в 1/8-финалите и стигна до успех в два сета 6-4, 6-4 срещу поставената под №11 Бартоли, която стигна до финала на Уимбълдън 2007.
Днешният мач не започна добре за Пиронкова, след като Бартоли поведе с 3-0 с пробив във втория гейм. Всичко хубаво за именитата французойка обаче в тази част свърши дотук.
Цвети налучка верния ритъм и изравни резултата, а при 4-4 проби сервиса на Бартоли. След това Пиронкова спечели своето подаване и затвори сета в своя полза след точно 60 минути игра.
Във втория сет българката отново водеше играта, а при 4-4, както в първия отново стигна до пробив и поведе с 5-4, след което се възползва от първия си мачбол в срещата.
За успеха си Пиронкова ще получи 500 точки за световната ранглиста и със сигурност ще намери място в Топ 50. В 1/4-финалите Цвети ще спори с Винъс Уилямс, която отстрани Джармила Грот от Австралия.
До днес Пиронкова имаше три загуби от три мача срещу Бартоли и само един спечелен сет срещу нея.
И трите срещи обаче се бяха играли на твърди кортове - в Индиън Уелс през 2007 г. (6-1, 6-2), в Ню Хейвън през 2008 (2-6, 6-4, 7-5) и на Аустрелиън Оупън 2009 (7-5, 6-2).