Някой ден, след години, ако разгръщате сбита история на българския футбол в някое томче, ще си кажете: Какъв е този Лудогорец, който е спечелил 8 титли поред? Откъде се е взел, като първата му поява в елита е едва през 2011-а?

Дълга история е тази, а и такава за много пари.

Но не е най-интересната за успешен нов проект в европейския футбол. О, не. Има един отбор, чиято странна и различна история бие всички останали за раждането и възмъжаването на непознати малки клубчета в новото време на европейския футбол.

Историята можем да започнем със статистика. Като чуеш за 13 поредни титли е достатъчно впечатляващо. Това е най-дългата поредица в играта на Стария континент, продължаваща и в момента. И 15 първи места за 23 години не е никак зле. Пълна доминация на домашния фронт.

Говорим за град Борисов и неговия отбор, превърнал се в едно от чудесата на европейския футбол.

Като история, създаване, политика и стратегия, както и постижения, това е уникален клуб. Напълно различен и контрастен от раздутите, гримирани, активни в социалните мрежи, напомпани с пари модерни суперклубове.

Стадион "Борисов Арена" днес - истинско украшение

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

БАТЕ е друго чудо. Чудо на скромна работа, амбиции и доверие в своите кадри.

Проект, който у нас можеше да работи идеално, ако някой бе имал достатъчно далекогледа визия, за да го започне още през 90-те.

Рожденната дата на БАТЕ Борисов е 12 април 1996 г., а негов баща (и майка) е Анатолий Капский. Управник на фирми и заводи в Беларус през 90-те, обичащ безмерно футбола и с опит в играта от годините около разпада на СССР.

Отваряме скоба - защо ви занимаваме с БАТЕ (Борисов) точно сега? Отговорът е - на 13 август през 2008 г. този тим победи Левски на "Герена" с 1:0 в една от сензациите тогава на третата квалификация на прага на Шампионската лига.

Изненада, гръмнала по цяла Европа. Две седмици по-късно БАТЕ елиминира в реванша "сините" и влезе в групите, където игра с Реал (Мадрид)... Ключова дата в историята на проекта, както ще разберете.

Та за Капский. Той помага финансово на отбора от град Борисов с име Фомалгаут, която обаче изчезва през 1995-а. "След разпада на СССР из страната се навъдиха много мошеници - спомня си Анатолий Капский. - Едни такива затриха Фомалгаут, въпреки че опитахме с други хора от града да го спасим."

Покойният Анатолий Капский - човекът, създал и отгледал БАТЕ, по чиито завети клубът се движи и след смъртта му

Борисов по това време има нужда от футболен отбор, градът е индустриален, работи се много и уикендите са празни без забавлението на стадиона.

В центъра на всичко в околията е БАТЭ - Борисовский завод автотракторного электрооборудования. Капский, като един от собствениците на компанията "Сталкер", която управлява този и други заводи в Беларус, се нагърбва да създаде нов клуб.

Първата му работа е да се обади на Юрий Йосифович Пунтус. Казва му две думи: "Отбор" и "стабилност". Това е треньорът, футболният специалист, който сяда с Капский и създава БАТЕ.

"На него трябва да се кланят всички в града - сподели преди 3 години бизнесменът. - Не на мен. Аз организирах нещата, той изгради отбора."

Град Борисов днес има население от 143 051 души. През 1996-а са около 110 хиляди. Бързо мълвата разнася, че се създава нов клуб.

Двамата събират всички желаещи да знаят за новия отбор в 19 ч местно време на 12 април 1996 г. в Културния дом в града.

"Ще финансирам отбора, ще осигуря издръжката от местните заводи и фирми, но при едно условие - искам пълната информация за всеки похарчен долар", казва Капский.

"Ще съберем отбор от свои момчета, ще изградим школа и база. Треньорите в Беларус са отлични, този клуб ще залага на наши карди и ще успее", казва пред хората Пунтус.

И двамата удържат на думата си.

Юрий Пунтус - спортно-техническият архитект и първи треньор

Издръжката на 3/4 е поета от "Сталкер", завод БАТЕ осигурява къде да спят футболистите, къде да се хранят, къде децата им да ходят на училище. Друг от местните заводи дава автобус.

Така се започва. На 28 април новият клуб вече има подбрани 25 футболисти, с които подава молба да влезе в трета лига на страната. За 16 дни е изграден съставът.Одобрен е, защото тимовете са оскъдно малко.

За две години са преодоляни двете препятствия преди елита и в началото на 1998-а БАТЕ тръгва в първа лига. Вече играе на своя стадион в Борисов, постегнат, макар и вехт, а се гради тренировъчна база.

1998 г. - БАТЕ влиза в елита на Беларус

Първата година в елита на Беларус

За тези първи две години Капский си спомня, че не са инвестирани повече от 500 000 долара в отбор, терени и ремонт на стадиона. Базата е в Дудинка, селце извън града, където цари пълно спокойствие.

Втората година в елита носи и първото злато.

Пунтус привлича няколо млади и талантливи хлапета от цялата страна, като особено големи надежди се възлагат на един много слабоват, но страшно енергичен полузащитник от Локомотив (Витебск) - на 17 години е. Казва се Александър Хлеб.

17-годишният Александър Хлеб е най-голямата звезда в беларуската футболна история. Тръгна за големия футбол в екипа на БАТЕ, а през годините още три пъти се връща в клуба

За целия сезон БАТЕ губи един мач от прекия конкурент Динамо (Минск) и е шампион. Първо злато! Героите са 19-годишният голмайстор Виталий Кутузов и 17-годишният плеймейкър Хлеб. И двамата вече са национали.

Капский в това време вече е осъществил сериозни контакти с всеки голям клуб в бившия СССР. "Имахме хора на стаж в Динамо (Киев), Динамо (Москва), Спартак и Зенит... Всички ни оказваха съдействие, защото искахме просто нашите хора да гледат тренировки и да следят процесите на организация в клубовете."

Босът подготвя кадри. Той е сигурен, че със свои такива, за десетина години ще изгради сериозен клуб. В същото време вече мечте и за модерен стадион, като възлага на бизнес-партньори в Москва да предложат варианти.

Дебютът в Европа е тежък - 1:12 общ резултат от Локомотив (Москва), но Капский изобщо не мисли за отказване. Те с Пунтус имат своя план и той е дългосрочен.

В следващите две години европейски футбол няма, а в Беларус отборът е втори и трети в класирането. Съставът отново се подмладява, като Кутузов остава постоянна величина. Хлеб бързо е продаден на Щутгарт за около 150 000 евро, които по това време са почти целия бюджет за сезона.

Старият Градски стадион в Борисов, на който и Левски не успя през 2008 г. (1:1 и 1:2 общ резултат)

Резултатите от този ход са още по-добри пет години по-късно, когато Арсенал купува играча за 15 милиона евро и БАТЕ прибира 5 процента от сумата.

През 2001 г. тимът пак е шампион, а в Европа жребият го изправя срещу Милан. Губи и двата мача с 0:2 и 0:4, но опитът от това да играе срещу Шевченко и останалите суперзвезди, е незаменим. Капский си спомня как лично Адриано Галиани, дясната ръка на Берлускони, го е развел из базата "Миланело" и го е поканил на обяд в изискан ресторант.

"В този момент знаех, че искам БАТЕ да е постоянна част от такива мачове", казва президентът.

Той не пропуска двубой - у дома и навън, в дъжд и сняг. Мечтата му е да чуе химна на Шампионската лига в Беларус. На първо време обаче осъществява първия си мегатрансфер - Милан взима Кутузов за 3,5 млн. евро.

С тези пари започва изграждането на супермодерна тренировъчна база и възстановителен център, копиран почти изцяло от Динамо (Киев).

През 2004 г. си тръгва Пунтус, за да остане съветник на клуба, но вече не и като треньор. От тогава до днес БАТЕ има само пет треньори за 15 години! Постоянство. Приемственост също така - всеки един от тях е от Беларус, всеки един е минал през структурите на клуба под някаква форма преди назначението. Свои кадри.

Виктор Гончаренко (вдясно) - геният, създал първия наистина голям тим на БАТЕ. Днес 42-годишният треньор води руския гранд ЦСКА (Москва)

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Големият коз е Виктор Гончаренко, който поема отбора на 13 ноември 2007 г. Изключително интелигентен младеж, който рано спира като футболист заради тежка травма, той е любимец на Капский. Обикаля Европа по стажове, работи с деца в БАТЕ, говори свободно три езика и живее за футбола. Когато го назначават е на 30 години.

9 месеца по-късно отборът му идва в София за първата от споменатите срещи с Левски на последното стъпало преди групите в Шампионската лига. Преди това сензационно е елиминиран Андерлехт, но българите пак са фаворити. Те са в турнира, защото на шампиона ЦСКА е отнет лиценз от УЕФА.

"Това е заводски отбор от една изкуствена държава, а ние сме Левски", казва прословутите си думи преди мачовете Тодор Батков, президентът на нашия клуб.

Георги Иванов-Гонзо срещу защитник на БАТЕ в момент от мача в София през 2008 г. (0:1). Гонзо изпусна дузпа и помогна за изгрева в световния футбол на беларусите. Не че те не си го заслужиха през годините с далеч по-големи успехи от елимирането на Левски...

Снимка: Bulphoto

В Беларус са обидени. Бият на "Герена" с 1:0, а у дома с 1:1 влизат в групите. Мечтата на Капский е изпълнена. Или поне - първата част от нея.

"Батков ли? Помня го - казва босът на 20-годишнината на БАТЕ през 2016-а. - Но съм срещал толкова глупаци през годините, че повечето ги помня с усмивка. Левски тотално ни подценяваше тогава. Но ето, че днес името на нашия клуб се знае в Европа, а питайте някой дали е наясно какво последно е направил българският отбор в евротурнирите?"

Силни думи за българския футболен бос и един от грандовете на футбола ни. Но не са неоснователни.

До 2008-а, когато влиза в групите на Шампионската лига за първи път, БАТЕ работи с годишен бюджет от 1,5 милиона долара.

БАТЕ срещу Реал на "Сантяго Бернабеу" след елиминирането на Левски през 2008 г.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

След това го удвоява, а от 2015-а той е близо 6 милиона долара. Колкото на ЦСКА и Левски днес, много повече от най-щедрите им години, и далеч по-малък от този на Лудогорец.

Успехът не променя стратегията. БАТЕ през годините не привлича скъпи играчи, а чужденците започнаха да стават повече от трима едва в последните два сезона. Един от първите е Матея Кжеман, но и той идва като свободен агент.

Най-скъпият и единствен милионен трансфер е сърбинът Мирко Иванич (1 млн. евро), който година по-късно е продаден на Цървена звезда за 1,5 млн. евро. Там е и днес, на прага на групите в Шампионската лига със звездашите.

А изходящите трансфери са много, и то за доста пари - Бресан отиде във Владикавказ за над 3 милиона долара, Нехайчик и Шитов бяха продадени Динамо за общо 4,3 милиона евро...

Най-знаменитата победа - в групите на Шампионската лига над Байерн с Рибери, Робен и останалите суперзвезди, през сезон 2012-2013 г. В края му Байерн стана европейски шампион

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

БАТЕ спечели последните 13 поредни титли - след 2006-а. От онзи пробив и изгрев на "Герена", неизвестният "заводски" отбор има девет влизания в групи на евротурнирите - пет в Шампионската лига, четири в Лига Европа, за 10 години. Константа в Европа, фактор!

Побеждавани в Шампионската лига бяха Байерн, Арсенал, Атлетик (Билбао), Партизан, Славия (Прага)...

За 40 милиона евро бе изграден страхотният "Борисов Арена" - 13-хиляден стадион, който е от четвърта категория на УЕФА. Появи се в края на 2015 г., а 75 процента от парите за него са спечелени между 2008-а и 2014-а година от трансфери и евроучастия. Останалите дадоха фирмите на Капский и външни инвеститори.

Стадион "Борисов Арена" днес - истинско украшение

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Така на 20-ата година от създаването на проекта, от онази среща в Културния дом, град Борисов, сгушен на 70 км от Минск, имаше отбор - постоянен участник в сериозните фази на евротурнирите, супермодерен стадион и тренировъчен комплекс за завиждане.

С инвестирани около 50-60 милиона долара за периода, от които поне 35-40 са се върнали от чисто футболния бизнес, който БАТЕ прави отлично.

През септември 2018-а Анатолий Андреевич Капский си отиде от света. Само на 52 години, но оставил голяма следа. Фирмите му, автозаводът и футболният БАТЕ, останаха в ръцете на Андрей Анатолиевич Капский, както и на дъщерята Алеся, която пък е шеф на отдела "Развитие" в клуба.

Всичко върви по план, отборът отново е на два мача от групите на Лига Европа, стадионът редовно е пълен (средно над 6000 посещаемост в първенството на Беларус), а националният отбор на страната е почти изцяло изграден от кадрите на БАТЕ. Както е вече повече от десетилетие.

Открийте разликата тук с други споменати успешни проекти - например в инвестираните средства и приносът към националния тим...

И чудото от завода в Борисов не мисли да спира дотук, нито да променя пътя си.

Заветът на Анатолий Капский при първата среща през 1996-а, днес е вписан като мото на сайта на клуба:

"БАТЕ никога не спира и не се задоволява с постигнатото. Не се отклоняваме от това правило от самото начало."

Вижда се - от това има резултат.

Стадион "Борисов Арена" днес - истинско украшение

Снимка: Getty Images/Guliver Photos