29 години по-късно и в изцяло нов вид, стадион "Христо Ботев" в Пловдив отново посрещна мач на международно ниво.

А завръщането на европейския футбол на "Колежа" нямаше как да бъде по-мечтано, след като Ботев победи словенския Марибор с 2:1 в мач от първия кръг на Лига Европа.

Магическа вечер пред пълните трибуни на "Колежа". Истински празник, радостта в който сякаш по сценарий донесе завърналия се юноша на "канарчетата" Никола Илиев.

Четири години след заминаването си от Ботев в посока италианския гранд Интер, родният младежди национал се завърна у дома и само четири минути след появата си на терена, донесе победата на Ботев в Европа.

А всичко това продължи една доста впечатляваща за роден тим серия, защото независимо дали става въпрос за мач в Пловдив, София или Бургас, отборът на Ботев няма европейска загуба на родна земя в 12 поредни мача или от 1993-а насам.

Днешният мач пък бе първо европейско домакинство на "Колежа" от 1995-а, когато Ботев нарпави равенство с испанския Севиля, а днес усмивките в "жълточерно" донесе момче, родено девет години след въпросния мач.

Иначе с днешния успех Ботев не решава нищо в сблъсъка, защото мачът бе равностоен и след седмица в Словения ще бъде доста по-тежко. Най-важното от днешната вечер обаче бяха емоциите, които носителят на Купата на България подари на своите привърженици.

Снимка: БТА

А всичко започна едва след девет минути игра, когато Ивелин Попов центрира, а изигралият над 150 мача в Бундеслигата Антони Уджа направи мечтан дебют и откри с глава.

Доста по-опитният на европейската сцена тим на Марибор обаче реагира светкавично, направи няколко опасни атакаи и изравни само 10 минути по-късно.

Снимка: БТА

Гол, при който и вратарят Матвей Игонен имаше сериозна вина, защото не се справи с не толкова опасен удар на литовския десен бек Пиюс Ширвис от дистанция.

След изравняването Марибор натисна и имаше още положения. Словенците дори вкараха и гол, който бе отменен заради засада, но до края на полувремето именно гостите бяха по-добрият тим на терена.

Все пак противно на логиката най-близо до гол бе Ботев, след като далечен шут от воле на Самуел Ето'о срещна напречната греда.

През второто полувреме видяхме напълно равностоен мач. Този път Марибор нацели греда чрез Бугре, а словенците имаха още няколко шанса, но такива имаше и Ботев.

Все пак съдбата се усмихна на "канарчетата", когато в 75-ата минута Самуел Акере напредна отдясно, центрирането му с помощта на рикошет достигна до Никола Илиев, а от няклко метра младежкият ни национал донесе победата на Ботев.

Така Ботев победи Марибор с 2:1 и отива на реванша след седмица в Словения с гол аванс.