Днешната вторник вечер с футбол в Лигата на нациите ще се помни много дълго.

Европейските финалисти Англия и Италия претърпяха исторически унижения и то по едно и също време в своята Група 3 от Дивизия "А" в турнира.

Шампионите на Стария континент Скуадра Адзура бяха унищожени от историческия съперник Германия с 2:5 на "Борусия Парк" в Мьонхенгладбах, а в Уувлърхемптън Англия претърпя брутална загуба с 0:4 от Унгария.

"Трите лъва" допуснаха второ поредно поражение от този съперник след 0:1 в Будапеща преди 10 дни и съвсем логично вече се говори за уволнение на националния селекционер Гарет Саутгейт.

Подобен срам Англия не е претърпявала от дълги години във футболно отношение, а той стана факт след два гола на Адам Шалай през първото полувреме и по още един на Жолт Наги и Даниел Газдаг.

За англичаните това е най-голямата загуба от 1958 година, когато губят с 0:5 в приятелски мач срещу Югославия. В официален мач тимът никога не беше падал с четири или повече гола разлика.

Трябва обаче да се припомни, че най-звучната загуба в историята на "Трите лъва" е именно срещу Унгария - с 1:7 в приятелски мач през 1954 година в едни времена, в които маджарите имаха отбор, готов да се бори за световната титла.

Германците. Те и без днешния мач срещу Италия са известни с това, че когато имат възможност не щадят отбора срещу себе си, независимо дали става дума за Италия, Бразилия или Лихтенщайн.

Победата с 5:2 не е историческа като голова разлика, но е важна за Бундестима, защото той до днес не бе побеждавал Италия в официален мач в рамките на редовните 90 минути.

Успехът можеше да е много по-изразителен защото тимът на Ханзи Флик поведе с 5:0 след голове на Джошуа Кимих, Илкай Гюндоган от дузпа, Томас Мюлер и два на Тимо Вернер. След това Скуадрата върна две попадения чрез Вилфред Гнонто и Алесандро Бастони.

Днешните шокиращи резултати означават, че пълният аутсайдер Унгария повежда в групата със седем точки след четири кръга. Германия е на второто място с шест, а Италия е с пет. Англия със своите две точки е пред отпадане в по-долната Дивизия "B".