Испания достигна своя трети финал в историята на олимпийския футболен турнир.

Младите звезди на Ла Фурия разочароваха домакините от Япония, побеждавайки ги с 1:0 след продължения.

Двата тима не си вкараха гол в редовната част на мача, като трябваше да играят допълнителни 30 минути. А в тях Испания стигна до победата, след страхотен гол на Марко Асенсио от Реал (Мадрид), който се разписа в 115-ата минута.

Това попадение прати Испания на първи олимпийски финал от 20 години насам, когато Ла Фурия загуби от Камерун след изпълнение на дузпи.

Иначе този път съперник на финала ще е защитаващият титлата си тим на Бразилия, който е на финал за трети пореден път. С оглед съставите и предварителните прогнози, това бе най-очакваният финал на Олимпиадата.

В олимпийския футболен турнир Испания може да се похвали с титла на домашна сцена през 1992-а, както и два сребърни медала. За единият вече споменахме - този през 2000 г. Другия е през далечната 1920-а.

За домакините от Япония остава надеждата за бронзово отличие, за което те ще спорят срещу Мексико. Любопитно, че двата тима вече са играли подобен мач, когато през 68-а японците печелят насред Мексико Сити. Сега ацтеките ще имат шанс за отмъщение на японска земя.