Барселона e новият носител на Купата на краля в Испания. Само две седмици след триумфа на Реал Сосиедад срещу Атлетик Билбао във финала на миналогодишното издание на турнира, каталунците спечелиха трофея за 31-ви път, побеждавайки отново Атлетик - с категоричното 4:0.

Барса напълно заслужено ликуваха с Купата, която е първият им трофей от сезон 2018/2019 насам както и първи след завръщането на Жоан Лапорта като клубен президент. За Роналд Куман това също е първа Купа като треньор на клуба, в който остави трайна следа и като играч.

Ако пък Лионел Меси действително изпълни заканата си да напусне след края на сезона, то аржентинецът ще го направи като победител в последния си финал за Барса. Индикациите след избора на Лапорта обаче сочат, че има шанс Лео все пак да остане.

Това бе десети финал между тези два тима в надпреварата. Единственият друг толкова игран финален сблъсък в този турнир е Ел Класико между Барса и Реал (Мадрид).

Барселона пресира здраво от самото начало и стигна до първата си добра възможност след само пет минути. Пас от дълбочина към Меси бе свален от десетката към Френки де Йонг, който стреля по земя в дясната греда.

Капитанът на каталунците играеше с настроение, като малко след това даде чудесно извеждащо подаване, с което матира цялата защита на “лъвовете”, но опасността бе отразена.

Атлетик имаше шанс в 10-ата минута, когато Иниго Мартинес надбяга централните бранители на съперника, но стреля встрани от вратата след изпълнение на свободен удар.

В 21-ата минута Меси финтира двама противници и стреля по земя с десния крак, но недостатъчно силно и топката бе овладяна лесно от вратаря.

“Лъвовете” от Билбао надигнаха глава и се окопитиха след сериозната преса, като на няколко пъти опитаха да изненадат Барса с контраатаки и дълги топки, насочени най-вече към Иняки Уилямс, но головите възможности за баските липсваха.

Барселона отново пренесе действията около наказателното поле на съперника, но почивката дойде без голове, а и без особено интересни ситуации.

Втората част започна вихрено и с нова каталунска обсада - първо Гризман пропусна от няколко метра в 48-ата минута, след като бе спрян от чудесно спасяване с крак на Симон, а три минути след това Педри стреля по земя от границата на наказателното поле, но Симон отново бе на ниво. Серхио Бускетс също се записа сред пропусналите, след като от наглед лесна ситуация от непосредствена близост не успя да стреля достатъчно добре.

След точно час игра Гризман се реваншира за пропуска си и от втори опит и сходна ситуация успя - Де Йонг центрира отдясно, а французинът с левия крак прати топката във вратата. Три минути по-късно и самият Де Йонг отбеляза след центриране от другия фланг на Жорди Алба, което засече с глава от малка дистанция.

В 68-ата минута и Меси се разписа - размени двойни подавания с Де Йонг, който го изведе в наказателното поле, Лео елиминира с финт покриващия го защитник и стреля със силния си ляв крак в далечния ъгъл за 3:0.

Головата вихрушка продължи и четири минути по-късно легендарната десетка удвои актива си - Жорди Алба му асистира, а той с удар от движение прати топката ниско в ъгъла на Симон за 4:0. Лео вече е голмайстор №1 във финалите за кралската купа, след като има 9 гола в 10 изиграни двубоя, задминавайки досегашния топреализатор - легендата Телмо Сара (8).

Четири минути преди края Гризман се откъсна сам срещу вратаря и отново отбеляза, но попадението не бе зачетено заради засада.