ЦСКА се класира за плейофите в новия евротурнир Лигата на конференциите.

"Червените" на Стойчо Младенов стигнаха до равенство 1:1 при гостуването си на Осиек и така с общ резултат 5:3 отстраниха своя съперник. Предстоят им решителни битки с чешкия Виктория (Пилзен) преди евентуално влизане в груповата фаза.

ЦСКА за втори път отстрани Осиек в евротурнирите, след като го направи и през 2019-а във втория квалификационен кръг на Лига Европа. Тогава триумфът дойде с дузпи.

Сега "червените" бяха далеч по-убедителни като резултат, макар че равенството на реванша не дойде лесно. Двата тима си размениха по едно попадение през първата част, а през втората вратарят Густаво Бусато направи важни спасявания преди в 86-ата минута Даниел Лончар от домакините да получи директен червен картон и да подпечата класирането на гостуващия тим.

Снимка: cska.bg

Хърватите, които са лидер в местното първенство след четири кръга, получиха сериозна подкрепа от своите фенове и до последно се надяваха на обрат, но ЦСКА показа, че е готов да се пребори. С чехите, които отстраниха уелския Дъ Ню Сейнтс след дузпи, също няма да са лесни мачове. Първият мач ще е в Пилзен на 19 август, а реваншът седем дни по-късно в София.

ЦСКА показа още в началото, че няма да намерение да се защитава, а даже напротив - отново да търси головете. Първите минути в Хърватия бяха скучновати, а точен удар се получи в 18-ата минута, когато Греъм Кери стреля по земя, но твърде леко. Осиек отправи два точни удара, вторият от които бе по-опасен на Ласло Клайнхалсер, но Бусато се справи.

В 28-ата минута Осиек показа, че може да изненада съперника си. След центриране от корнер Антонио Мансе отклони с глава и негов съотборник от непосредствена близост не успя да уцели топката. Късмет за Густаво Бусато.

Активната игра на ЦСКА даде резултат в 33-ата минута. С фантастичен шут Греъм Кери не остави шанс на вратаря Ивица Ивушич - 1:0.

Полувремето изглеждаше привидно спокойно за "червените" и те за жалост допуснаха гол в самия му край. Отново корнер се оказа проблемен и след центрирането ЦСКА не успя да изчисти топката. Тя стигна до Миле Шкорич и той не се забави преди да стреля точно по земя - 1:1.

ЦСКА започна силно второто полувреме и бе съвсем близо до гол на свой ред след центриране от корнер. ТОпката стигна до Амос Юга, който стреля, но Ивушич се разтегна и изби.

Последваха силни минути за хърватите, но те не успяваха да завършват адекватно атаките си - липсваше им последното подаване или прецизен завършващ удар.

Гостите опитаха да накъсват играта с нарушения, а в 62-ата минута Осиек вкара попадение след центриране от фаул, но то бе отменено заради засада.

В следващите минути мачът много се изнерви заради продължаващите сблъсъци по терена и заради няколко претенции от домакините към съдията. Той се принуди да покаже жълти картони както на играчи, така и на хора от щаба на Осиек.

Последните 10 минути принадлежаха на вратаря на ЦСКА Густаво Бусато, който направи две страхотни спасявания. Второто беше след много опасен удар с глава на Дамян Бохар.

Задачата на "червените" се улесни в 86-ата минута, когато Жорди Кайседо показа завидната си скорост и се измъкна зад защитата, а Даниел Лончар го фаулира като последен в защитата. Шотландският рефер нямаше друг избор освен да изгони с директен червен картон защитника.

ОСИЕК: 1. Ивушич, 77. Милош, 22. Лончар, 21. Шкорич, 98. Чеберко, Клейнхейслер, 19. Запер, 6. Неяшмич, 12. Бочкай, 73. Мансе, 13. Миерез

ЦСКА - СОФИЯ: 1. Бусато, 19. Турицов, 2. Матей, 26. Антов, 18. Мазику, 10. Йомов, 21. Юга, 3. Жеферсон, 8. Кери, 30. Вилдсхут, 9. Кайседо