След съботната драма на дербито Манчестър Сити - Тотнъм (2:2), тема №1 в Англия разбираемо е намесата на ВАР не само в този мач.

Видеоасистент арбитрите отмениха гол на Сити в 93-ата минута, с който резултатът щеше да стане 3:2 за домакините.

Решението дойде, след като топката се плъзна по ръката на Еймерик Лапорт, преди да отиде в Габриел Жезус, който я вкара в мрежата.

По новото правило на ФИФА, всяка игра с ръка в наказателното поле - умишлена или не, която води до гол, означава нарушение и попадението се отменя.

Пеп Гуардиола, мениджърът на Сити, изглеждаше гневен след драмата, но прояви завидно чувство за хумор като за ситуацията.

"Разбирам решението, такова е правилото и - добро или лошо, то не оставя никаква възможност на ВАР - каза Пеп. - Поне не в този случай. Но хората, които организират намесите на видеото, трябва да регулират нещата.

Защо тази игра с ръка е нарушение, а тази на Йоренте от мача в Шампионската лига - не (в пролетния мач на двата отбора, когато испанецът вкара с ръка решаващия гол за Тотнъм - б.а.)?

Защо в сряда играта с ръка на Кристенсен от Челси срещу Ливърпул не е ръка, а преди седмица тази на Уулвърхемптън срещу Лестър е ръка и нарушение? Защо? Кой определя това?

И къде беше ВАР днес през първото полувреме, когато Ламела събори Родри в наказателното поле с две ръце, което е чиста дузпа за нас? Сигурно ВАР бе отишъл за кафе?!".

Шегата на Пеп разсмя залата за пресконференции, но обективно погледнато, той има право. Сходни ситуации се решават различно и субективно от хората в стаята за видеонаблюдение в отделните мачове.

Гуардиола обаче бе много доволен от играта, и с основание - Сити тотално надигра Тотнъм и превъзхождаше явно във всички показатели, освен резултата. 30 срещу 3 удара бе най-показателната от тях.