Отборът на Барселона за 13-и пореден път успя да достигне четвъртфиналите на Шампионска лига.

Каталунците победиха Наполи с 3:1 и с общ резултат 4:2 успяха да намерят място сред най-добрите осем тима в турнира.

Заради равенството 1:1 в Неапол преди пет месеца и слабата форма на Барса от последните седмици, мнозина допускаха въможен провал за каталунците.

Меси и компания обаче показаха, че са твърдо решени да се борят за еврпейския връх и със страхотно първо полувреме си осигуриха успеха.

През първата част Барса успя да дръпне с 3:0 в резултата, и макар Наполи да върна един гол, през почти цялата срещ реална интрига липсваше.

Домакините си направиха мача лесен, с което намериха място във финаланта осмица в Португалия, където ги очаква тежък сблъсък с немския шампион Байерн (Мюнхен).

Снимка: АР/БТА

Може би всичко в мача щеше да се развие различно, ако още преди да е изминала минута игра Дрис Мертенс вместо гредата, бе уцелил очертанията на домакинската врата.

Пропускът струваше скъпо, защото в 10-ата минута Барселона успя да стигне до така мечтания ранен гол. Отбеляза го централния бранител Клеман Ленле, който надскочи всички в наказателното поле и с глава реализира.

В тези начални минути каталунците установиха тотален контрол над срещата и сякаш логично стигнаха до втори гол.

Този път дойде ред за пореден път да блесне геният на Меси, който се промуши между няколко защитника в бяло и падайки, с прецизен удар успя да прати топката в далечния ъгъл на вратата.

Страхотен гол, който сякаш пречупи гостите от Неапол.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Меси продължи да тормози италианците и вкара нов гол, който обаче бе отменен след намесата на ВАР. Оказа се, че аржентинецът си е помогнал с ръка при овладяването на топката.

ВАР отново имаше решителна роля през тази първа част, когато в самия й край помогна за отсъждането на дузпа в полза на домакните.

Калиду Кулибали допусна нетипична за него грешка и препъна изпреварилият го Лео Меси.

Аржентинецът изненадващо предостави топката на своя приятел Луис Суарес, който покачи на 3:0.

В този момент сякаш всичко приключи, но сякаш от нищото Наполи успя да стигне до наказателен удар с последната атака за полувремето.

Лоренцо Инсиние я вкара, за да вдъхне поне малка надежда на тима си, който трябваше да търси две попадения през втората част.

Естествене, че момчетата на Дженаро Гатузо нямаха друг избор освен да се хвърлят в атака, търсейки тези две попадения.

Тази задача обаче никак не е лесна на "Камп Ноу". Неаполитанците атакуваха доста по-често и имаха игрово предимство, но чистите положения не идваха.

Аркадиуш Милик все пак вкара гол за Наполи и за мих вдъхна надежди на гостите, докато не видя високо вдигнатият флаг на страничният рефер за засада. Голът бе отменен напълно правилно.

Хаотичният натиск на играчите в бяло продължи до самия край, но това изобщо не притесняваше домакните, които изжледаха прекалено уверени, че ще удържат аванса си.

И в крайна сметка го сториха, като ще пътуват за финалната осмица в Португалия, а там ги очаква супер сблъсък срещу Байерн Мюнхен.