Славия спечели 146-ото издание на най-старото столично дерби! "Белите" победиха Левски на стадион "Георги Аспарухов" с 2:1 в много интересен, но и изпълнен с нерви мач.

Изпълненият с изцяло млади играчи отбор на "сините" (само двама играчи в групата над 26 години) показа желание и стойностни неща, но бе надигран от по-опитния състав на Златомир Загорчич. В рамките на година и половина "белите" постигнаха пета победа над историческия си съперник, като в този период от шест мача загубиха само веднъж.

Днес те постигнаха обрат, след като изостанаха в резултата заради гол на младия Марин Петков. Попадения на Емил Виячки и Калоян Кръстев се оказаха решаващи, като конкретно Кръстев за трети път в рамките на година вкара победен гол срещу Левски.

"Сините" бяха подкрепяни от над 5000 души на Герена, които не спряха да ги аплодират, но отново си тръгват разочаровани от стадиона - нещо, което се превърна в тенденция в последните месеци.

Снимка: Bulphoto

Първото полувреме беше много интересно и предложи любопитни моменти по целия терен. Славия отправи първи точен удар чрез Радослав Кирилов, който стреля извън наказателното поле и 16-годишният вратар Пламен Андреев спаси.

В 13-ата минута Славия бе много близо до попадение. Тумбак проби през десния фланг и намери Петер Макрилос, който моментално стреля, но топката срещна страничната греда.

В 16-ата минута Левски излезе напред в резултата след много хубава акция. Тя бе инициирана от дълъг пас към Здравко Димитров, който отклони към Борислав Цонев. Последва удар на халфа, който пък рикошира в защитник и така кълбото се озова в Марин Петков. Силен удар на младока бе достатъчен за 1:0.

Славия изравни само шест минути по-късно. След изпълнен фаул от тъча на, топката бе отклонена от играч на Левски към Емил Виячки, който от близка дистанция не сгреши за 1:1.

В 42-ата минута Христофор Хубчев бе изведен на левия фланг и се озова сам срещу вратаря, но ъгълът бе твърде малък и Светослав Вуцов спаси удара по земя. Бе отсъдена засада след това, но такава нямаше. Лошата новина за "сините" в това полувреме бе, че загубиха Радослав Цонев заради контузия.

В 51-ата минута Славия по чудо не поведе в резултата. След центриране от ъглов удар последва ужасна намеса на Христофор Хубчев. Топката стигна до Георги Вълчев, който стреля с глава, но от гол линията Симеон Славчев спря топката. Последва добавка, която бе неточна.

Последваха минути с множество леки нарушения, които съдията отсъждаше без да има нужда. Въпреки тях играта бе на високо темпо и двата отбора продължиха да търсят победата.

В 68-ата минута Славия стигна до своя момент. Резервата Калоян Кръстев бе изведен зад Христос Шелис и не сгреши сам срещу вратаря за 2:1.

Последва нова порция нервни моменти, след които Волен Чинков на няколко пъти раздаваше жълти картони - общо 10 в мача. Левски опитваше с остри атаки, чрез бързите си футболисти в предни позиции. Удар на Мартин Петков 10 минути преди края бе неточен. В продължението на срещата и Здравко Димитров стреля покрай вратата.