Ботев (Пловдив) изигра много силен мач в първия кръг на родния футболен шампионат и победи новака Пирин (Благоевград) с 2:1 в Коматево.

Играчите на Азрудин Валентич показаха много по-добро ниво спрямо това, което бяхме свикнали да гледаме в края на миналия сезон и доминираха в хода на почти целия мач. Вкараха попадения през първото полувреме чрез Па Конате и Маркиньос, а последвал гол на Стилиян Николов през второто не стигна на "орлетата".

Това беше първи мач за наставника Лорън Фийни в българския елит. Той събра много опитни и добре познати фигури в състава си, но сякаш си пролича липса на достатъчно енергия и сработване в първия мач. Ботев за поредна година започна сезона с домакинска победа. Иначе това съперничество се поднови за първи път от 2017-a, когато благоевградчани изпаднаха от "А" Група.

Срещата започна много интензивно и бе изпълнена със сблъсъци по всички точки на терена. Ботев обаче успя да поведе с първата си изгодна ситуация. Николай

Минков проби по десния фланг и центрира на далечната греда, където Па Конате засече красиво с глава и не остави шанс на Петър Петров.

След това "канарчетата" направиха две много опасни контраатаки. При втората от тях Па Конате се оказа сам срещу вратаря, но ударът му бе спасен от Петров. Николай Бодуров преследваше африканеца, но нямаше никакъв шанс да го достигне.

Първият истински добър шанс пред Пирин се откри в 36-ата минута, когато Спас Георгиев получи в наказателното поле и стреля силно, но Георги Аргилашки залепи топката с ръкавиците си.

Контрите на Ботев обаче бяха далеч по-страховити и в 41-ата минута поредната такава донесе попадение за 2:0. Маркиньос със завидната си скорост се възпозлва от асистенция на Атанас Илиев и с прецизен удар вкара сам срещу вратаря.

Пирин се активизира в началото на втората част и в 52-ата минута Старокин центрира към резервата Гурам Гощелиани, който с глава затрудни максимално Аргилашки. При последвалия ъглов удар "орлетата" успешно върнаха единия гол пасив. Получи се разбъркване и най-съобразителен бе централният нападател Стилиян Николов - 1:2.

В 57-ата минута Ботев бе много близо до трети гол. Силен удар на Маркиньос с глава бе спасен от Петров, а Николай Бодуров изпревари Току преди евентуална добавка.

Пирин продължи да търси изравняването, но Ботев бе по-опасният отбор. Все пак в 76-ата минута Станислав Манолев имаше шанс от пряк свободен удар, но стреля покрай вратата. В крайна сметка не успяха да създадат достатъчно, за да заслужат поне точката.