След изключително драматичен финал 17-годишната Селин Али от Айтос завоюва световната титла по ловна стелба категория "Трап", научи Moreto.net. На провеждащия се и в момента Световен шампионат в Лонато, Италия участват 616 стрелци от 86 държави.

Селин достигна до златото след истинска драма, в която след "дузпи" успя да пречупи изключително силната руска състезателка Татяна Саранская. В квалификациите Селин Али постигна 112 от 125 възможни точки, като направи чиста последна серия 25 от 25.

До финалните стрелби в дисциплината "Трап", протичащи със стрелба по 50 летящи мишени ("панички") на 5 етапа по 25+5+5+10 стрелби се класираха 6 състезателки - две американки, италианка, чехкиня, рускиня и нашето момиче.

На всеки от етапите отпадаше състезателката с най-слабата резултатност към момента. И така се стигна до последните 10 изстрела, които трябваше да определят шампиона. Точните попадения и на българката и на рускинята вървяха изстрел за изстрел, а след последната 50-та мишена двете състезателки завършиха с равен брой успешни опити - 41 на 41.

Коя от двете достойни съпернички трябваше да вземе златния медал предстоеше да се реши чрез "престрелка" (shoot-off) - стрелба, докато едната от двете състезателки направи пропуск и не уцели летящата мишена.

Българката започна първа и бе безупречна в стрелбата. Ръката на рускинята също не трепна и резултатът в тайбрека стана 1:1. Ред бе отново на Селин, която отново бе точна и поведе в престрелката с 2:1. Нервите на рускинята обаче не издъжаха и тя пропусна, с което златото отиде при Селин.

Това е заслужен успех за 17-годишното момиче и нейния баща Ниязи Ахмед, който и е личен треньор.

Със сребърния медал се окичи рускинята Татяна Саранская, а бронзът взе Зина Хрдличкова от Чехия.

Шестицата допълниха Гая Рагацини от Италия, и Кери Гарисон и Никол Манейв от САЩ.

Часове след завоювването на златното отличие, Селин отново се качи на почетната стълбичка. Заедно със съотборника си Иван Георгиев те спечелиха бронзовите медали при смесените двойки.

Селин Ниязи Али е родена на 14.02.2002г. в гр. Айтос, ученичка в СУ "Никола Вапцаров" - гр. Айтос. Започва да тренира спортна стрелба - дисциплина "Трап" през 2014 г. През 2015 г. става член на СКЛС "Сокол-2010" и се състезава в категория "Девойки", като приключва годината със 7 първи места от състезанията по спортния календар на федерацията.

През 2016г. се състезава в категорията "Жени", и приключва спортната година на първо място с 6 първи места от спортния календар.

Още на 14 години става "Майстор на Спорта", което е прецедент за България.