Десеткратният шампион на Austrlaian Open Новак Джокович се класира са своя 11-и полуфинал в надпреварата и е само на две крачки от 25-ата си титла в Големия шлем.

Сърбинът не изигра най-категоричния си мач на турнира, но победи световния №12 Тейлър Фриц с 3:1 сета - 7:6(3), 4:6, 6:2, 6:3 за 3 часа и 48 минути.

Двубоят ще бъде запомнен с много изпуснати възможности за пробив пред световния №1, като той реализира четири от общо 21. Освен това ще се помни и маратонският първи сет, който отне цели час и 28 минути. Игра се на супер качество и в тежките условия под слънчевите лъчи на дневната сесия.

Фриц отново показа добро ниво по подобие на впечатляващата си победа над Стефанос Циципас, но не успя да се противопостави след изравняването на сетовете.

Мачът започна силно за него. Спаси всички осем брейкбола пред Джокович в първия сет, за да стигне до тайбрек, но там сърбинът показа колко е безкомпромисен в тежи най-важни геймове и го измъкна със 7:3 точки.

Вторият сет беше най-добрият за американеца. Той започна с негов пробив, като продължиха изпуснатите възможности пред Джокович. Те идваха в почти всеки сервис гейм на съперника му. Този път бяха седем. Ранният пробив се оказа решаващ и Фриц успя да изравни сетовете след 6:4.

Джокович след това обаче изигра два много силни сета. Третият беше най-убедителен, като на свой сервис даде само три точки, а на ретур постигна два пробива за 6:2.

Фриц имаше реален шанс да се върне в мача в четвъртия сет, когато бе пробит за 2:4, но направи моментален рибрейк. За негово съжаление не успя да сервира достатъчно добре и допусна нов пробив на нула. После Джокович затвори мача на сервис за крайното 6:3. Това е деветата му победа в девет мача срещу този съперник и втора на Australian open.

В полуфиналите сърбинът ще играе с добре познатия си от края на миналия сезон Яник Синер или Андрей Рубльов.

"Страдах доста особено в първите сетове. Той достави много висококачествен тенис и сервираше добре. Успяваше да ме изтласка на дъното на корта. Бях постоянно на задния крак и ми беше трудно. Освен това беше много горещо и се изтощих много. Искам да поздравя Фриц, защото игра много добър тенис.

Тейлър притежава един от най-добрите сервиси през последните години. Срещу Циципас той сервира екстремно добре и пласира топката с високо качество. Не реализирах пробив, но в края успях да го направя четири пъти.

И Синер, и Рубльов са в прекрасна форма. Мачът на Рубльов с Де Минор беше един от мачовете с най-бързи размени, които съм виждал в Мелбърн. Със Синер направихме страхотни мачове в края на сезона", каза Ноле в интервюто си след мача, дадено за Ник Кирьос.