Даниил Медведев се класира за втора поредна година на финала на Australian Open, след като отново спря Стефанос Циципас на полуфиналите.

Руският №2 в света триумфира с 7:6(5), 4:6, 6:4, 6:1 след два часа и половина на корта и ще играе с Рафаел Надал на големия финал в неделя.

Това беше пореден вълнуващ епизод от съперничеството между Даниил и Стефанос, които рядко успяват да укрият липсата на каквато и да е симпатия помежду си. Продължава обаче доминацията на руснака, който побеждава своя опонент за седми път в девет мача и за трети пореден в Големия шлем. Така за четвърти път е на финал, докато Циципас пропуска шанса си за втори такъв след този на "Ролан Гарос" през миналата година.

Срещата, макар че отиде сравнително комфортно в актива на Даниил, беше изключително емоционална и не мина без скандали. В края на втория сет руснакът побесня срещу съдията заради поредни подсказвания от Апостолос Циципас към неговия син - нещо, което се превърна в традиция при мачовете на световния №4.

Първите два сета и половина от мача бяха на страхотно ниво, но след това гъркът бе подчинен от своя съперник и интригата изчезна. Сякащ още има какво да учи, за да е конкурентен в такива мачове. В неделя Медведев ще преследва втората си титла от Големия шлем. Срещу Надал той има една победа в четири мача. Мачът ще е повторение на финала на US Open през 2019-а, когато испанецът триумфира.

Срещата днес беше от изключително качество и първият сет го доказа с пълна сила. В неговото начало двамата сервираха безупречно и до 4:4 шест от осемте гейма бяха спечелени на нула. След това дойде деветият, в който Медведев изпусна цели четири възможности за пробив. Логичната развръзка беше тайбрек и в него руснакът направи късен мини пробив за 7:5 точки. Триумфът му беше заслужен, тъй като на свой сервис даде само едно разиграване от общо 25 точки.

Във втория сет нещата бяха съвсем различни и в него градусите на корта се нагорещиха. Циципас направи пробив още в първия гейм, но след това допусна такъв за 3:3. При 4:4 гръцкият талант отново проби и в последвалата почивка Медведев просто побесня. Той се развика като обезумял на съдията, обвинявайки съперника, че получава наставления от баща си Апостолос след всяка точка - нещо, което е абсолютно забранено. Излизането от релси на руснака естествено доведе до загуба на втория сет - 4:6.

Това му се отрази и в началото на третия, когато допусне ранни възможности за пробив, но ги спаси благодарение на сервиса си. След това обаче Дани успокои състоянието на духа си и отново беше много стабилен на сервис, като и двамата влязоха в серия от бързи геймове. Стигна се до 5:4 за Медведев, когато руснакът направи съвършен гейм с къса топка, уинър от бекхенд и грешка на съперника - пробив и сет за 6:4.

В началото на четвъртия сет Циципас получи предупреждение за помощ от баща си и това сякаш го изнерви - ироничната усмивка го показваше. Така се стигна до пробив при 1:2, когато гъркът изигра много слаб гейм с непредизвикани грешки. След това пробивът беше светкавично и категорично затвърден за 4:1. Това окончателно пречупи Стефанос и последва още един пробив за категоричното 6:1.

"Не мисля, че негативните емоции могат да ти помогнат в такъв мач - каза Даниил. - Неведнъж съм губил мачове заради тях. Губиш концентрация, а това не е добре. След избухването ми във втория сет си казах - не биваше да го правиш, човече, беше грешка. Но бързо успях да си върна концентрацията, а и започнаха да влизат минаващите удари и други, които преди това пропускаха съвсем близо до целта. Неговата енергия пък тръгна надолу, аз го усетих това. Стефанос е много силен играч, разбира се, но в нашите мачове има една допълнителна искра.

Всичко започна преди години, винаги е така. Но не е нещо, от което да се прави голяма новина. Увежавам го. В неделя ще играя срещу един от най-великите. Така беше и срещу Джокович в Щатите през есента. Не знам за кого е бил Рафа тогава, но сега той ще е на корта срещу мен. Финалите в Големия шлем са различни мачове, но аз се чувствам готов. Натрупах опит. Рафа остава един от най-великите в историята", бяха първите думи на победителят след мача.