Виктория Томова отпадна от участието си на Australian open 2024, след като нямаше никакъв шанс срещу украинката Елина Свитолина - 3:6, 1:6.

Мачът продължи само 1 час и 5 минути, а превъзходството на световната №23 бе видимо, въпреки че в двубоя имаше и тънки моменти, които първата ракета на България можеше да използва по-добре и да го направи далеч по-интигуващ.

Срещата започна с пробив в актива на Томова още в първия гейм, но последва ураганен отговор от безкрайно надъханата и мощна украинка.

Свитолина спечели следващите 6 поредни гейма без отговор, пробивайки три пъти подаването на Виктория още в този сет. На моменти се виждаше ясно и напрежението в нашата тенисистка, а то е напълно обяснимо.

Томова играе за четвърти път на Australian open в кариерата си, като има само една победа в основната схема - преди три дни над американката Кайла Дей.

Това е несравнимо по-малък опит на такава сцена, съпоставен с този на Свитолина, която има два четвъртфинала в Мелбърн и е спечелила общо 17 титли в WTA тура.

Във вторият сет Вики най-после удържа подаването си, но отново бе пробита за 1:2. Върна светкавично пробива за 3:3, след което допусна нов брейк, с което мачът се наклони тотално в полза на украинката.

Тогава дойде и ключовият момент - при 15-40 Томова имаше две точки да върне пробива и да изравни за 4:4, но пропусна шанса си.

Свитолина удържа подаването, след това проби за шести път в мача това на българката, за да затвори двубоя за 65 минути.

Въпреки това от понеделник се очаква първата ни ракета да е сред 70-те най-добри в ранглистата, като отново ще отбележи напредък.

Елина пък чака следващата си съперничка в Мелбърн, която ще бъде определена в мача между Катерина Синякова от Чехия (№49 в света) и Виктория Голубич (Швейцария, №85).