Европейските първенства по футбол са ни дали не само много шампиони и драми, но и някои уникални, красиви и важни попадения. Такива, които са станали емблеми и не се забравят. В навечерието на Евро 2021, който беше отложен с една година заради сложната световна обстановка, е време да си припомним за някои от най-впечатляващите голове на първенствата от стария континент. С това Dir.bg продължава поредицата материали преди старта на европейското на 11 юни.

Премуществено е далеч по-лесно да се насладим на головете от последните десетилетия, когато телевизионното излъчване и видео съдържанието се подобри значително, за да е все по-достъпно за нас.

От Марко Ван Бастен до Джердан Шакири през култовото "копване" на Карел Поборски - ето някои от най-паметните и символни попадения на европейски първенства:

Макро ван Бастен (Нидерландия) срещу СССР на Евро 1988

Вероятно най-великият гол на тези първенства, и то - във финалния двубой. Онзи емблематичен и харизматичен тим на "лалетата" спечели титлата в Германия след победа с 2:0 на финала, а това воле на Ван Бастен беше черешката на тортата. Такъв изумителен удар, който и до днес остава необясним като траектория и майсторство на изпълнението... При това в мач с такова значение... Няма съмнение - това е гол №1 в историята на европейските първенства.

Джердан Шакири (Швейцария) срещу Полша на Евро 2016

На последния европейски шампионат Швейцария и Полша успяха да преодолеят груповата фаза и се изправиха един срещу друг на осминафиналите. Якуб Блашиковски откри резултата през първото полувреме, но осем минути преди края на срещата феновете видяха едно от най-красивите попадения на еврошампионати.

Със страхотен ножичен удар швейцарецът Джердан Шакири вкара за 1:1, като в последствие отборът му загуби на дузпи. Но изпълнението остава незабравимо.

Рони Уилън (Ирландия) срещу СССР на Евро 1988

Това вероятно е един от най-грандиозните голове на еврошампионати - такъв, какъвто е трудно да си представиш, ако не го видиш. Тези два отбора се срещнаха във втория кръг от груповата фаза на надпреварата, а ирландците - дебютанти на такъв форум, откриха резултата по изключителен начин. Топката беше хвърлена с дълъг тъч от Мик Макарти и падна на волето на Уилън, който с ножичен удар я прати в горния ляв ъгъл на Ринат Дасаев.

Срещата завърши при равенство 1:1. Ейре отпадна инфарктно в групата с гол в последните минути от Нидерландия, а съветският отбор стигна финала, споменат и по-горе.

Фернандо Торес (Испания) срещу Германия на Евро 2008

Испанците триумфираха с първата си европейска титла от 1964-а, а Торес се превърна в големия герой за шампионите с гола си на финала - 1:0. Той получи прекрасен пас от Шави, изпревари Филип Лам, като наказа излезлия напред Йенс Леман с елегантен удар.

Това попадение е символно не само, защото донесе европейската корона. То сложи фактическия старт на доминацията на испанците, които последователно спечелиха Мондиал 2010 и Евро 2012 в нечуван период на успех.

Марио Балотели (Италия) срещу Германия на Евро 2012

В онзи страхотен полуфинал на две суперсили, тъмнокожият нападател на "Скуадра Адзура" буквално се разправи със съперниците си в рамките на 30 минути, вкарвайки две попадения през първото полувреме.

Второто от тях беше истинско бижу - пое топката след дълъг пас и я прати със страховит шут във вратата на Мануел Нойер. "Радостта" му след гола също ще се помни дълго. А и няма съмнение, че това остава най-бляскавият миг от кариерата на Балотели изобщо.

Карел Поборски (Чехия) срещу Португалия на Евро 1996

Чехите бяха приятната изненада на онзи шампионат в Англия, в който стигнаха финала. Най-красивият им гол дойде на четвъртфиналите и той бе победен за 1:0. Поборски мина на парад през защитата на португалците и копна топката над вратаря, при това с удар, който е по-типичен за кварталния футбол, отколкото за професионалния. Да имаш смелостта, хитростта и дори арогантността да го направиш в такъв мач... Шапки долу, Карел!

Едер (Португалия) срещу Франция на Евро 2016

Да разплачеш "петлите" на тяхна територия е нещо, което не се вижда всеки ден, но не е случайно че България е сред тези футболни нации, които го е постигала.

Това направи и Португалия на последния еврошампионат след този страхотен гол на Едер в продълженията на финалния двубой. Вероятно не е най-красивият в историята, но със сигурност е паметен и един от най-важните.

Антонин Паненка (Чехословакия) срещу Западна Германия на Евро 1976

В редовното време големият финал на онзи шампионат завърши при резултат 2:2 и се стигна до дузпи. Там Паненка не просто вкара победен гол за родината си, но и създаде цял стил в изпълнението на наказателни удари.

Легендарното му копване е най-великата дузпа на всички времена. След него мнозина опитват, немалко успяват, някои се провалят в този тип изпълнение. Но всеки от тях влиза в графата "Дузпа-Паненка", защото маркерът за този удар е един - мустакатият играч от Чехословакия от онова първенство преди 45 години.

Маниш (Португалия) срещу Нидерландия на Евро 2004

Уникален фалцов удар на халфа донесе победата на "мореплавателите" в онзи полуфинал на родна земя. След това обаче домакините шокиращо загубиха мача за титлата срещу Гърция.

Давор Шукер (Хърватия) срещу Дания на Евро 1996

На онзи шампионат Хърватия стигна до четвъртфиналите, но преди това разгроми датчаните с 3:0 в груповата фаза. А единият гол бе феноменален - Шукер прехвърли Шмайхел по невъобразим начин от много далеч, след като датският вратар бе излязъл напред в опит да подпомогне атаките на своите.

Марк Овермарс (Нидерландия) срещу Югославия на Евро 2000

Един от най-красивите голове на еврошампионати в мач, в който домакините разгромиха съперника с 6:1 на четвъртфиналите. Овермарс получи топката от Бергкамп и с първото си докосване си я повдигна за волето, за да я прати неспасяемо във вратата.

Уникално попадение!

Пол Гаскойн (Англия) срещу Шотландия на Евро 1996

Друг гол, който остава символен и е на "шапката" на не едно предаване за красиви попадения. Или на такива за историята на европейските първенства. В култовото дерби на англичани и шотландци на "Уембли", Гаскойн пое топката, прехвърли я над главата на съперник и я прати от въздуха в мрежата!

Голям гол, велик играч!

Златан Ибрахимович (Швеция) срещу Италия на Евро 2004

Такова изпълнение може само Златан. И не - не сме пристрастни или преувеличаваме. Може и да има много силни нападатели в световния футбол, които са спечелили повече трофеи и вкарали повече голове. Но този удар с петичка зад гърба, от въздуха, при който кракът му мина на нивото на главите на италианските бранители, просто е уникален. И още нещо - оказа се решаващ, защото "скуадрата" отпадна в групата, а шведите отидоха напред след едно доста съмнително 2:2 с Дания в карето, в която беше и България.

Хенрик Ларсон (Швеция) срещу България на Евро 2004

Нямаше как да минем без гол в нашата врата, за съжаление. Защото този просто си струва да е тук. А в онази неприятна вечер през юни преди 17 години, шведите ни вкараха цели 5. Биха ни 0:5, а Ларсон наниза такова попадение с летящ плонж, че се помни и до днес. Като атлетизъм, прецизност и майсторство, малко такива голове се виждат на големите първенства.

Христо Стоичков (България) срещу Румъния на Евро 1996

Не може да няма български гол, дори само за самочувствие. И при само две наши участия (1996 и 2004), изборът не е голям. Стоичков вкара три гола и бе включен в идеалния отбор на онова първенство. Срещу Испания му отмениха едно попадение с несъществуваща засада, което със сигурност щеше да е в тази класация. Вкара от дузпа.

После наниза победен гол на Румъния с легендарния и най-стар във футбола удар "боц", като проби през центъра и с типичното му нахалство (в добрия смисъл на думата) ги прониза с върха на обувката, когато нямаше ни време, ни място за друг шут. Накрая вкара и в третия мач от групата - на Франция, с хубаво изпълнение на пряк свободен.

Но избрахме този гол - струва ни се най "Стоичковски", а и бе победен. Това е единственият успех на България на финали на европейско. Дори заради това си струва.