В дните до старта на европейското първенство на 11 юни, Dir.bg ще ви представи всички отбори-финалисти.

Стигаме и до група С, където редом с Нидерландия, Украйна и Северна Македония, намираме и отбора на Австрия. 

Представяния на Европейските първенства

Нация с богата спортна и футболна история, най-вече от годините между двете Световни войни, както и с едно поколение от 70-те и началото на 80-те години, австрийците не могат да се гордеят с постижения на континенталните форуми. Всъщност те просто нямат такива.

Именно в квалификации за Европейско първенство дойде най-срамната страница в историята на австрийския футбол (в страната ще ви кажат - изобщо на спорта им). През 1991-ва Австрия някак успя да загуби от Фарьорските острови на футбол с 0:1 в квалификация за Евро 1992, като съперникът тогава бе съставен изцяло от играчи-аматьори. Нещо още по-куриозно - УЕФА нареди мачът да се играе в Швеция, тъй като Фарьорите нямаха нито един стадион с тревно покритие. И пак биха Австрия!

С две думи - две участия на финала (едното по право като домакин през 2008 г.), две отпадания в групата с 0 победи. Две ремита и 4 загуби е активът, като на Евро 2016 отидоха с големи очаквания след страхотна квалификационна кампания - девет победи и реми.

Но... отново нищо.

Отборът днес

Нещо като сборна команда от Бундеслигата, но не от А нивото, а по-скоро от втората и третата като сила прослойка, условно казано. Има много сериозни и постоянни играчи като Давид Алаба (от Байерн сега отива в Реал), Марсел Забитцер (РБ Лайпциг), капитана Юлиан Баумгартлингер, Мартин Хинтерегер (Айнтрахт) и т.н. А когато имаш играч като Марко Арнаутович в атаката, всичко е възможно... особено, ако на него му се играе.

Тимът е постоянен, стабилен и неблестящ - точно всичко онова, което асоциираме с австрийския футбол. Минаха през квалификациите за Евро 2020 след ужасен старт с 2 поражения от Полша и Израел, като навъртяха 6 победи и стратегическо равенство като гост на поляците. Накрая паднаха от Латвия в мач без значение.

В световните квалификации стартираха пак неубедително - равен с Шотландия, победа над Фарьорските острови (този път!) и поражение с 0:4 от Дания у дома.

Снимка: Getty Images

Селекционерът

Франко Фода е начело на отбора от 2018-а, като нито бе приет с особено вълнение от феновете, нито пък днес успява да разтупти сърцата им с подхода си. Той е германец, да започнем с това. Нищо, че изкара години като играч и треньор на Щурм Грац и на практика не е напускал Австрия като работно място от 1997 г. С едно изключение през сезон 2012-2013 г., когато води неуспешно Кайзерслаутерн.

Консервативният му стил на водене на състава не кара хората да чакат с трепет мачовете, но поне едно е сигурно - Австрия никога няма да бъде лесен съперник и често взима желания резултат с практичен и рационален футбол.

Звездата

Най-силният играч като спортна форма несъмнено е Марсел Забитцер, но истинската звезда е Марко Арнаутович. Няма друг футболист в състава, който може да направи нещо, което да промени мача за секунда. Странник, на моменти с типични "Златановски" изблици извън терена, а и на него, Арнаутович е ярката и различна фигура в един сивичък състав от здрави момчета, които са готови да работят неуморно за победата.

В момента играе в китайския Шанхай Порт и не се знае много за актуалната му форма. Но нито Фода, нито някой в Австрия се съмнява - Марко е нужен на отбора и трябва да е в състава. Вече на 32 години, той е водещият реализатор с 26 попадения за националния тим. Всички останали 22-ма полеви играчи в състава за Европейското имат общо към 50 гола с екипа на Австрия.

Съставът за Европейското

Вратари: Павао Перван (Волфсбург), Александер Шлагер (ЛАСК), Даниел Бахман (Уотфорд)

Защитници: Александер Драгович (Леверкузен), Дейвид Алаба (Реал Мадрид), Мартин Хинтереген (Айнтрахт), Щефан Лайнер (Борусия-Мьонхенгладбах), Андреас Улмер (Залцбург), Кристофер Тримел (Унион Берлин), Щефан Пош (Хофенхайм), Филип Лайнхарт (Фрайбург), Марко Фридл (Вердер)

Полузащитници: Юлиан Баумгартлингер (Леверкузен), Щефан Илсанкер (Айнтрахт), Валентино Лазаро (Интер), Алесандро Шопф (Шалке), Флориан Грилиш (Хофенхайм), Конрад Лаймер (РБ Лайпциг), Луис Шауб (Люцерн), Хавиер Шлагер (Волфсбург), Кристоф Баумгартнер (Хофенхайм), Марсел Забитцер (РБ Лайпциг)

Нападатели: Михаел Грегорич (Аугсбург), Карив Онисиво (Майнц), Саша Калайджич (Щутгарт), Марко Арнаутович (Шанхай).

Снимка: Getty Images

Програмата в групата

13 юни, 19 часа, Букурещ: Австрия - Северна Македония

17 юни, 22 часа, Амстердам: Нидерландия - Австрия

21 юни, 19 часа, Букурещ: Украйна - Австрия

Букмейкърите

С коефициент от 81.00 за титла едва ли можем да ги добавим към фаворитите. Но определено не са и най-големият аутсайдер на първенството. Зад тях в ставките са Чехия и Швеция, а Полша има равна котировка с австрийците.

Ставката да излязат от групата е 1.40, като вероятно това може да стане като един от шестте най-добри трети тимове. Котировката им е по-ниска от тази на Нидерландия и Украйна, което означава, че очакванията са точно за трето място, но и за излизане в елиминациите.

За целта все пак трябва да запишат първа победа в историята си на Европейско първенство. 

Снимка: БТА