Отборите на Европейското: Чехия е футболно страшилище на Стария континент
Страната не пропуска нито един шампионат и рядко е безгласна буква
В дните до старта на европейското първенство на 11 юни, Dir.bg ще ви представи всички отбори-финалисти.
Разглеждаме тимовете в Група "D", където Чехия ще опита да пребори Англия, Хърватия и Шотландия в мачове, които ще се играят на Острова.
Представяния на Европейски първенства
Чехите имат богата история на тези шампионати и дори успехи от времето, в което бяха в рамките на Чехословакия. Страната участва още на първото първенство през 1960-а, когато форматът е от четири отбора.
Тогава губи полуфиналния сблъсък срещу СССР с 0:3, но печели мача за третото място срещу Франция с 2:0 и взима първия си медал - бронзов.
През 1976-а Чехословакия стана европейски шампион, благодарение на победа на полуфинала срещу Нидерландия с 3:1 и епохалния финал със Западна Германия, който завърши 2:2 в редовното време и 5:3 при дузпите.
Решителният наказателен удар тогава вкара митичният Антонин Паненка с неговия удар с копване, останал завинаги като марков във футбола.
Чехослоавкия участва и на следващото Европейско първенство в Италия през 1980-а, когато записа второто си трето място. Тогава вече има групова фаза и в нея Западна Германия взе реванш в първия кръг след победа с 1:0. След това обаче Чехословакия би Гърция с 3:1 и направи равен с Нидерландия - 1:1.
Мачът за третото място с Италия също завърши при 1:1. Следват драматични 17 дузпи, които чехословаците спечелиха с 9:8 след пропуск на Коловати.
Като самостоятелна държава Чехия продължи да е страшилище на еврошампионата и не пропусна нито едно издание.
Още в първия си такъв турнир - през 1996-а в Англия, страната изуми всички и достигна финала. Направи го след драматично излизане от група с Германия, Италия и Русия. Победа с 2:1 над италианците изхвърли "Скуадрата" от турнира, въпреки по-лошата голова разлика на Чехия.
На четвъртфиналите бе отстранен отборът на Португалия след фамозен гол на Карел Поборски - един от най-красивите в историята на континенталните турнири изобщо. На полуфинала жертва падна Франция след 0:0 и 6:5 при дузпите (а те сякаш винаги носят късмет на чехите на Европейски първенства).
Приказката за жалост завърши с драматична загуба от Германия на финала след гол на немците в продълженията - 1:2. Това обаче остава най-великият момент в историята на чешкия футбол. Поне като самостоятелна държава.
През 2000 година чехите отпаднаха в груповата фаза след загуби от фаворитите Нидерландия и Франция плюс пирова победа над Дания в последния кръг.
На първенството в Португалия четири години по-късно обаче, страната стигна до третите си бронзови медали от европейски шампионат.
Тогава групата бе спечелена безапелационно след три победи - над Латвия, Нидерландия и Германия. На четвъртфиналите Дания отново яде бой от чехите - 0:3 след два гола на Милан Барош. На полуфиналите Чехия падна жертва на бъдещия шампион Гърция след продължения и гол в 105-ата минута.
Повтори се сценарият от финала с Германия осем години по-рано. Барош стана голмайстор №1 на онзи шампионат, а и до днес остава усещането за пропуснат исторически шанс, тъй като отборът с Недвед, Барош, Поборски и Ян Колер бе сочен за големия фаворит за титлата, редом с домакина Португалия.
През 2008-а в Австрия и Швейцария, чехите отпаднаха още в групите, въпреки минимална победа над Швейцария на старта. Последваха поражения от Португалия и Турция, като последният мач срещу турците бе епохален и се стигна до обрат след 2:0. И тогава обаче чехите не се дадоха без бой.
Добрата им игра на тези шампионати се потвърди и четири години по-късно в Полша и Украйна. Тогава бе спечелена равностойна група, която започна с тежка загуба с 1:4 от Русия. След това обаче бяха победени Гърция и Полша с по един гол. На четвъртфиналите португалците взеха реванш за загубата си от Чехия 16 години по-рано.
На последния европейски шампионат преди 5 години във Франция, чехите отпаднаха в групите за трети път като самостоятелна държава. Случи се след загуба от Испания в първия кръг, равенство с Хърватия във втория и ново поражение от Турция в третия. Чехия обаче може да е много горда от представянията си на първенствата на Стария континент. Никога не ги пропусна през годините, спечели едно злато, едно сребро и три бронзови медала! Само великите сили на Европа могат да се похвалят с по-добри резултати в турнирите на континента.
Тимът
Да, на хартия този чешки отбор няма нищо общо с онези, в които играха Карл Поборски, Милан Барош, Петър Чех или Ян Колер, но не е случайно, че страната се класира на Евро 2020.
Половината от играчите в настоящия състав се подвизават в местното първенство, но това не е признак за слабост - Виктория Пилзен, Славия и Спарта Прага редовно вършат подвизи в европейските клубни турнири и успяват да развиват класни играчи. Някои от тях вече бяха забелязани от големите европейски първенства. Халфът Томас Сучек стана най-важният играч на Уест Хям, вратарят Томас Вацлик играе за Севиля, а капитанът и рекордьор в настоящия състав по мачове за националния отбор Владимир Дарида е лидер в състава на Херта (Берлин). Нападателят Патрик Шик пък направи силен сезон в Байер (Леверкузен).
Съставът е супер балансиран и може да бие всеки един отбор, ако има ден. Доказа го в евроквалификациите, когато срази Англия с 2:1. Там завърши квалификационната група на второ място, оставяйки зад себе си Косово и България. Последва участие в Лигата на нациите, където чехите спечелиха промоция от Дивизия "B" в Дивизия "А".
Случи се след първо място в група с Шотландия, Израел и Словения. Прогресът на този отбор е видим.
Селекционерът:
59-годишният Ярослав Шилхави пое чехите през 2018 година и донесе гореизброените успехи в евроквалификациите и Лигата на нациите. Той е бивш играч на Чехословакия и дългогодишен треньор в чешкия футбол. Тази му същинска кариера започва през 2008-а, като последователни води отборите на Слован Либерец, Яблонец, Дукла Прага и Славия Прага. Със Слован и със Славия спечели първенството и се наложи като един от най-добрите специалисти в страната.
Треньорът от Пилзен даде шанс на много играчи в последните три години и с голяма част от тях изгради ядро, което може да изненада съперниците на Евро 2020.
Съставът:
Вратари: Томас Вацлик (Севиля), Алеш Мандус (Сигма Оломоуц), Иржи Павленка (Вердер Бремен)
Защитници: Павел Кадержабек (Хофенхайм), Ондрей Челустка (Спарта Прага), Якуб Брабец (Виктория Пилзен), Владимир Цоуфал (Уест Хям), Томаш Калаш (Бристол Сити), Томаш Холеш (Славия Прага), Давид Зима (Славия Прага), Ян Борил (Славия Прага), Алеш Матею (Бреша)
Халфове: Антонин Барак (Верона), Владимир Дарида (Херта), Лукаш Масопуст (Славия Прага), Петър Шевчик (Славия Прага), Якуб Янкто (Сампдория), Томас Сучек (Уест Хям), Алекс Крал (Спартак Москва), Якуб Пешек (Слован Либерец), Михал Садилек (Слован Либерец)
Нападатели: Патрик Шик (Байер Л), Михаел Кръменчик (ПАОК), Адам Хложек (Спарта Прага), Матей Видра (Бърнли), Томаш Пекхарт (Легия Варшава).
Звездата:
Универсалният полузащитник Томас Сучек ще е човекът, към когото погледите в Чехия ще бъдат приковани. Този тип проби във Висшата лига с гръм и трясък и стана първият играч, който Дейвид Мойс посочва в стартовите 11 за своя Уест Хям.
Сучек бе закупен от "чуковете" през 2020-а за 16 милиона евро и направи уникален сезон, в който вкара десет гола в най-силното първенство на планетата. Той играе прекрасно в дефанзивен план и е много силен при включванията си в атака, особено при играта с глава. Умее да бележи и това ще е от полза на чешкия селекционер.
Чехите ще разчитат и на нападателя Патрик Шик, който на свой ред вкара девет гола в Бундеслигата с екипа на Леверкузен след трансфера си от Рома в началото на сезона.
Програма в групата:
14 юни, Шотландия - Чехия на "Хемдън парк" в Глазгоу
18 юни, Хърватия - Чехия на "Хемпдън парк" в Глазгоу
22 юни, Чехия - Англия на "Уембли" в Лондон
Букмейкърите:
Чехите не са с особено големи шансове за спечелване на трофея според специалистите - отредено им е 18-о място от 24 отбора, а коефициентът това да се случи е 151.
Според букмейкърите излизането от групата е 50/50 като вероятност, като се дава леко предимство на шанса това да се случи - 1,80 коеф. срещу 1,90 Чехия да отпадне. Ако все пак това стане, специалистите предвиждат, че Чехия ще се класира като трети отбор в групата зад Англия и Хърватия.