Отборите на Европейското: Четвърт век по-късно коравите шотландци пак са тук
Дългото чакане приключи, но задачата пред Шотландия е всичко друго, но не и лесна
В дните до старта на европейското първенство на 11 юни, Dir.bg ще ви представи всички отбори-финалисти.
Вече сме в група "D", където Шотландия попадна в компанията на Англия, Хърватия и Чехия при първата си поява на континенталното първенство от 1996 година насам.
Представяния на Европейски първенства
В историята си досега шотландците са играли на шампионата на Стария континент само два пъти, като и в двата случая равносметката е по един спечелен мач и отпадане още в груповата фаза.
Страната не се класира за шест поредни европейски финали между 1968 и 1988 година, като чупи каръка за Евро 1992 в Швеция. Припомняме, че тогава все още форматът е такъв, че само осем отбора участват в заключителната фаза. При такъв тип първенство няма как да има лека група, а островитяните са заедно със защитаващия титлата си шампион Нидерландия, с друга доказана сила в лицето на актуалния световен първенец Германия и със селекцията на ОНД - футболистите от държавите от бившия Съветски съюз.
Точно и срещу тази селекция, за която това е първо и последно участие на Европейско, идва и дебютната шотландска победа. След загуби с 0:1 от Нидерландия и 0:2 от Германия, шотландците всъщност нанасят единственoто поражение на съперника, който преди този мач има шансове за класиране напред след две равенства срещу фаворитите. 3:0 в полза на Шотландия обаче слага край на надеждата и затваря страницата на една дълга епоха, каквато несъмнено е съветския футбол. Пол МакСтей от Селтик отбелязва първия шотландски гол на еврофинали, а после се разписват Брайън МакКлеър и Гари МакАлистър.
Отборът достига до второ поредно участие, класирайки се на Евро '96, което се провежда в Англия. Съставът е изцяло от футболисти, играещи на Острова - в Шотландия или в първенствата на Англия, като единственото изключение е Джон Колинс (Монако).
И така, четири години по-късно, първата сериозна задача пред селекцията на треньора Крейг Браун отново са "лалетата". Мачът на "Вила Парк" завършва без голове, а двата тима прибират по точка. Пет дни по-късно, вече на "Уембли", домакините от Англия очаквано надиграват добре познатата им Шотландия с 2:0, а в последното завъртане от груповат фаза "трите лъва" разгромяват нидерландците с 4:1, докато шотландците печелят минимално с 1:0 срещу Швейцария.
С това стечение на обстоятелствата и Шотландия, и Нидерландия, завършват с еднакъв актив от 4 точки. 1 победа, 1 равенство, 1 загуба. Но в крайна сметка нидерландците продължават напред заради головата си разлика (3 вкарани и 4 получени), която е по-добра от тази на шотландците (1 вкаран и 2 получени), защото "лалетата" са отбелязали повече голове.
Днес, след 25 години чакане, коравите шотландци отново са на голямата европейска сцена. Те завършиха трети в група, от която излязоха Белгия и Русия, като спечелиха мястото си в плейофите посредством представянето си в Лигата на нациите.
Първото им препятствие в елиминациите бе Израел, като пред призрачно празните трибуни на "Хемпдън Парк" в Глазгоу, двата отбора не успяха да си вкарат голове в продължение на 120 минути. При дузпите Захави пропусна още при първия опит за гостите, а шотландците вкараха и петте си изпълнения, за да си гарантират гостуване в Белград на Сърбия в спор за евроквота.
"Плавите" също бяха играли продължения в Осло за 2:1 срещу Норвегия, а в сръбската столица шотландците поведоха с гол на Райън Кристи в 52-ата минута. В заключителните секунди те вече докосваха мястото си на Евро 2020, но Лука Йович, който влезе в игра 20 минути преди края, изравни в последната минута.
Това означаваше още един мач с продължения за двата тима, а както след това се оказа - и с дузпи за гостите. Те пак бяха перфектни от бялата точка - пет от пет, докато Александър Митрович пропусна петия изстрел, с което всичко приключи. Шотландия пак бе на европейски футболни финали.
Последното участие на страната на голямо първенство бе през 1998 година - на Световното във Франция, а както медиите изчислиха, Шотландия пропусна 10 големи турнира за този период. Шестима мениджъри не успяха да направят това, което Стив Кларк съумя. Болката продължаваше 23 години или повече от 8400 дни!
Тимът
По традиция избраните от Кларк футболисти са преобладаващо от Шотландия и Англия. Единадесетима са от шотландското първенство, десетима са от английския елит, има четирима от Чемпиъншип и само един от континентална Европа.
Капитанът Анди Робъртсън е доказано име в Ливърпул, Скот МакТоминей играе за Манчестър Юнайтед, Киърън Тиърни е в Арсенал, Били Гилмор спечели Шампионската лига с Челси... Интересното е това, че има само двама от шампионския тим на Рейнджърс.
Oтборът се намира в добра форма и е губил само два пъти в последните си шестнадесет мача.
Селекционерът
Стив Кларк е 57-годишен, легенда на Челси и макар да е работил като асистенци в клубове като "сините" от Лондон, Уест Хем и Ливърпул, длъжността начело на родната му страна е най-сериозното му постижение в треньорската професия.
Като играч записва само шест двубоя за Шотландия, но като треньор вече има над три пъти повече - 21, в които има 9 победи, 6 равенства и 6 загуби.
Съставът
Вратари: Дейвид Маршал (Дарби Каунти), Крейг Гордън (Хартс), Джон МакЛафлин (Рейнджърс)
Защитници: Стивън О'Донъл (Мъдъруел), Анди Робъртсън (Ливърпул), Грант Ханли (Норич), Киърън Тиърни (Арсенал), Грег Тейлър (Селтик), Деклан Галахър (Мъдъруел), Лиъм Купър (Лийдс), Нейтън Патерсън (Рейнджърс), Джак Хендри (Остенде), Скот МакКена (Нотингам Форест)
Халфове: Скот МакТоминей (Манчестър Юнайтед), Джон МакГин (Астън Вила), Калъм МакГрегър (Селтик), Райън Кристи (Селтик), Джон Флек (Шефилд Юнайтед), Стюърт Армстронг (Саутхемптън), Дейвид Търнбул (Селтик), Райън Фрейзър (Нюкасъл), Били ГИлмор (Челси), Джеймс Форест (Селтик)
Нападатели: Линдън Дайкс (Куинс Парк Рейнджърс), Че Адамс (Саутхемптън), Кевин Нисбет (Хибърниън)
Звездата
Анди Робъртсън се наслаждава на най-добрите си футболни дни. На 27-годишна възраст шотландецът е един от най-добрите бекове в световния футбол, спечелил е абсолютно всичко с клубния си отбор Ливърпул и е капитан на националния отбор на родината си. Какво повече може да иска един футболист?
Изключително работоспособен играч, който винаги има необходимата енергия, с която заразява съотборниците си. Защитникът разполага с превъзходно центриране, с което неведнъж е доставял асистенции за съоборници както за клубния, така и за националния си отбор.
Легендата на Ливърпул и Шотландия, сър Кени Далглиш, описва Робъртсън така - "На неговата позиция има много малко други, ако въобще има такива, които са по-добри от него".
Програмата
14 юни Шотландия - Чехия, "Хемпдън Парк", Глазгоу
18 юни Англия - Шотландия, "Уембли", Лондон
22 юни Шотландия - Хърватия, "Хемпдън Парк", Глазгоу
Букмейкърите
Шансовете на Шотландия да триумфира като европейски шампион са оценени на 201.00. Само четири други тима са с по-висок коефициент, което трябва да казва достатъчно за това какви са очакванията спрямо шотландците.
Те са аутсайдер и в групата си, където и трите други тима са с по-добри шансове да прогресират, поне според букмейкърите. Възможността Шотландия да спечели групата е 17.00, да се класира - 2.20, а да отпадне - 1.61.