Националният волейболен отбор на България за мъже под 20 години се класира за полуфиналите на Европейското първенство в Италия.

Воденият от Мартин Стоев тим победи Гърция с 3:0 (25:17, 25:21, 29:27 ) в последния си мач от група II в град Васто.

С това младите ни "лъвове" завършиха на второ място в крайното класиране на групата и продължават сред четирите най-добри на Евроволей 2022.

В груповата фаза те победиха отборите на Португалия (3:1), Финландия (3:2), Чехия (3:1) и Гърция (3:0). Единствената загуба дойде срещу дойде срещу Белгия на старта с 0:3 гейма. Именно белгийците оглавиха групата със същия актив от победи, но с по-малко загубени геймове.

Така за нашите предстои мач срещу Италия на полуфиналите, който ще се играе в събота от 21 часа. Това стана ясно, след като "адзурите" победиха с 3:0 гейма Полша в директен мач за първото място от другата група. В другата полуфинална двойка Белгия се изправя срещу Полша.

България на Мартин Стоев се е устремила към още един голям успех след второто си място на Световното първенство до 19 години в Иран преди година. Тогава тимът ни загуби финала от Полша.

През 2020-а отново Полша ни отказа от бронзов медал когато юношите ни до 18 години завършиха четвърти на Европейското първенство в Италия в загуба в мача за третото място. Тогава преди това паднаха от Чехия в полуфиналите.

В онзи шампионат обаче победихме именно Италия за да се класираме на тази фаза, като напоследък ни върви срещу "скуадра адзура" при младежките гарнитури. На Световното през миналата година отново отстранихме тях на четвъртфиналите.