Бум на жалби за надписани сметки за парно отчитат от Федерацията за защита на потребителите. Всеки ден десетки хора идват да се оплакват от сметките си за парно, заяви пред в. РЕПОРТЕР председателят й Павел Кърлев. За този отоплителен сезон са получени над 200 възражения по месечни фактури, 50 по прогнозни сметки и около 60 срещу изравнителни. Най-често се оплакват тези, които са се отказали от парно, но плащат за отделена от сградната инсталация енергия. «Сградната инсталация е излъчила 48-50% от топлината подадена в блока и при нас идват хора със сметки, според които сградната инсталация е излъчила над 50% от тази енергия. Според наредбата за топлоснабдяване не може енергията на сградната инсталация да е повече от доставената. А според сметките излиза, че повече от половината от подадената енергия в кооперацията се отделя в атмосферата, съответно сме свидетели на нарушение”, обясни шефът на федерацията. «Когато хората донесат възражения си, ние ги изпращаме към съответните органи -топлофикациите, фирмите за дялово разпределение, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране и Министерство на икономиката и енергетиката”, допълни Кърлев. По думите му единственият отговор, който получават жалбоподателите, е цитат от наредбата, че «не може енергията за сградната инсталация да е повече от доставената” и фактически нищо не се решава. «Затова ние казваме на хората да не плащат тези сметки. После топплофикацията ги съди и сметката пада, защото няма съд, които да осъди клиентите за това, че дружествата са нарушили закона”, категоричен беше Кърлев.