Абонати на «Топлофикация София“ масово отказват да плащат повече за парно. Във Федерация на потребителите се вият опашки от хора, които искат консултация с експерти какво да очакват след отказа да си плащат сметките, заяви за «РЕПОРТЕР“ Константин Павлов, експерт на федерацията. Клиентите са недоволни от изравнителните сметки, защото се оказа, че тази година са платили повече от миналата, въпреки далеч по-топлата зима и ниското потребление на топлинна енергия, уточни Павлов. За този отоплителен сезон са получени над 200 възражения по месечни фактури, 50 по прогнозни сметки и около 60 срещу изравнителни. Най-често се оплакват тези, които са се отказали от парно, но плащат за отделена от сградната инсталация енергия. Затова абонатите спират да плащат сметките си и предизвикват топлинното дружество да заведе дело срещу тях в съда. «Практиката ни показва, че при тези дела 90 на сто от сметките се намаляват. Най-честата причина е изтеклата давност и така клиентът трябва да плати доста по-ниска сума от исканата от «Топлофикация““, коментира експертът от Федерация на потребителите. Има и изцяло паднали сметки, когато делото се води срещу собственика на жилището, а не срещу ползвателя, който всъщност е отговорното лице. Според Павлов статистиката на дружеството за осъдени клиенти е неточна, защото клиентите са платили по-ниски суми от тези, за които ги съди дружеството. “Топлофикация София“ съди 17 760 софиянци за неплатени сметки за парно, показа финансовият отчет на дружеството за 2013 г. Делата са двойно повече спрямо 2011 г. Според данните в Софийски районен съд тогава са били заведени 9 334 дела срещу длъжници. През миналата година събрани 20 млн. лева от неизрядни абонати, съобщиха от «Топлофикация“. През 2012 г. в Софийски районен съд са депозирани 15 736 броя заявления за издаване на заповед за изпълнение.