Рилски спортист и Левски изиграха интригуващ финал за Купата на България, в който категорично изпълниха първоначалните очаквания. Радостта обаче можеше да бъде само за един от тези два тима и това бе този от Самоков. Рилецо защитити трофея, побеждавайки “сините” за втора поредна година, този път с 92:86.

По този начин самоковският клуб се превръща в деветият отбор, който успява да спечели турнира в поредни години след ЦДНА, Спартак (София), Левски-Спартак, ЦСКА, Балкан (Ботевград), Черно море и Лукойл Академик.

ПОДРОБЕН ВИДЕО РЕПОРТАЖ ОТ МАЧА ГЛЕДАЙТЕ ТУК >>>

За последно именно Лукойл Академик бе успял да спечели в поредни години - преди десетина години (2011, 2012 и 2013).

За Рилски това е четвърти успех в тази надпревара в клубната история след 2016, 2018 и 2021 година. “Сините” пък загубиха трети финал в последните пет години.

В “Арена Ботевград” първата четвърт бе изключително резултатна, като двата отбора вкараха близо 60 точки, а след 10 минути Рилецо изоставаше с 28:30. Втората част започна с осем поредни точки за символичните домакини и 36:30, а до почивката Левски продължи да бележи от тройката, завършвайки първата половина на мача с 11 тройки и преднина от 45:53.

Самоковци се върнаха напред в средата на третата част, но тя отново завърши с аванс за столичани, макар и крехък - 67:69. В последната част обаче Брендън Браун превключи на по-висока скорост и превзе мача, като с помощ от Павлин Иванов изведе своя тим до успеха - 92:86.

Браун завърши с 28 точки, като 12 от тях бяха реализирани в последните 10 минути. Павлин Иванов добави 21 навръх рождения си ден, а Алекс Симеонов, който също празнува рожден ден днес, добави 17.

През второто полувреме Рилски вкара 47 точки срещу 33 за подгласниците си.

Марио Литъл с 30 точки бе най-добър за сребърните медалисти.