Франция е един от най-удобните съперници на националния ни отбор, когато дойде дума за световни квалификации. Нашите имат 5 победи в такива мачове срещу само три за „петлите“. И, разбира се, знаменитият успех на „Парк де Пренс“ преди 23 години, отбелязва вестник “24 часа“.   Иначе двата отбора са играли точно 20 мача помежду си, като са си поделили победите по 8, а само 4 са завършили наравно. Предстои обаче 21-ия, в който един от двата съперника ще дръпне на -пред.   Всъщност в група с Франция не сме се класирали само веднъж на световно, и то за това през 1978 година в Аржентина. Заради една пропусната дузпа от капитана ни Христо Бонев. Тогава е определен Войн Войнов, но той се отказва.   „Цял живот не мога да си простя, че тогава ме достраша. След мен трябваше да е Павел Панов. И Бонев като капитан пое цялата отговорност“, спомня си Войнов.   В този мач само за 3 минути французите повеждат с голове на Мишел Платини и Бернар Лакомб. В последната минута на първото полувреме Бонев намалява, а след това Павел Панов изравнява. Тогава идва моментът на дузпата, която е дадена от шотландеца Иън Фуут.   Първото ни класиране на световно също е срещу Франция след знаменития гол на Димитър Якимов. Това е допълнителен мач, след като двата отбора завършват наравно в групата.   До този мач се стига доста инфарктно. Първата ни световна квалификация в историята завършва доста зле. Французите ни побеждават с 3:0 на „Стад дьо Коломб“.   На 12 ноември 1961 година ни трябва задължителна победа, за да стигнем до допълнителната среща.