Венецуелците, считани доскоро за аутсайдери в южноамериканския футбол, взеха първи точки срещу Аржентина в 19-ия квалификационен мач между двата отбора.

Воденият от звездата Лионел Меси отбор на Аржентина дори трябва да благодари на вратаря си Мариано Андухар, който спаси "гаучосите" от загуба с по-голям резултат. Единствения гол в мача вкара централният защитник Фернандо Аморебиета в 61-а минута с глава след центриране на Хуан Аранго от корнер.

Поражението е повече от изненадващо, като се има предвид силната игра и убедителната победа с 4:1 над Чили, която отборът на Аржентина посигна в първия си мач от квалификациите за Мондиал 2014 в петък. От играта на "гаучосите" срещу Чили обаче не бе останал и спомен и те не успяха да се противопоставят на домакините.

Венецуела е единственият отбор от зона Южна Америка, който никога не се е класирал за светотвно първенство, но след успеха над Аржентина тимът е амбициран да стигне до финалите след 3 години в Бразилия. Поражението пък е първо за Аржентина под ръководството на новия селекционер Алехандро Сабея, който наследи Серхио Батиста на поста през август.

Уругвай оглави еднолично класирането след втория кръг в квалификациите в Южна Америка след равенство 1:1 с Парагвай. Въпреки че изпуснаха победата в самия край, играчите на Уругвай са единственият отбор с 4 точки след втория кръг. Диего Форлан откри резултата за Уругвай в 67-а минута с рекордния си 32-и гол с националната фланелка.Парагвайците стигнаха до точката с попадение на Ричард Ортис в добавеното време на мача.

Колумбия откри квалификационната кампания с победа с 2:1 като гост на Боливия. Победата може да се окаже много ценна, тъй като гостуващите отбори изпитват сериозни трудности в боливийската столица Ла Пас заради разредения въздух на 4000 метра надморска височина в Андите.

Влезлият като резерва нападател на Атлетико Мадрид - Радамел Фалкао, донесе трите точки за Колумбия с победен гол в последната минута на мача, съобщи БТА.

Боливия - Колумбия - 1:2
Чили - Перу - 4:2
Парагвай - Уругвай - 1:1
Венецуела - Аржентина - 1:0