България и Република Ирландия завършиха наравно 1:1 на празния стадион "Васил Левски" на старта във втория сезон на Лигата на нациите.

Футболистите ни проведоха почти перфектен мач, след като стигнаха до гол на Божидар Краев в началото на второто полувреме, но съперникът злощастно изравни в 92-ата минута след изпълнение на ъглов удар.

Отборът на Георги Дерменджиев, който напоследък са обект на сериозни критики заради лоши резултати, може много да съжалява, защото изигра един от не лошите си мачове в последните месеци. Оставаме с едва една победа в последните 15 срещи, а секунди ни разделиха от втора, която щеше да дойде срещу голяма част от футболисти, подвизаващи се във Висшата лига на Англия.

Равенството ни оставя на второто място в Група 4 на Лига "Б", като ще сме изравнени с ирландците. Уелсците, на които гостуваме в неделя, победиха Финландия с 1:0 и оглавяват класирането.

Снимка: Bulphoto

Мачът на "Васил Левски" започна с хубава многоходова атака на нашите, която бе завършена с лек удар с глава на Галин Иванов, спасен без проблем. На другата врата Ирландия изпълни опасен ъглов удар и се наложи Георги Георгиев да боксира.

В осмата минута Ирландия отправи първия изстрел към нашата врата, когато Конър Хурихейн не намери целта с далечен опит. Пет минути след това гостите по чудо не откриха. Кристиян Димитров направи непростима грешки подарявайки топката на Аарън Конъли, който пропусна от близка дистанция, но и от малък ъгъл.

В следващите минути играта се успокои и преобладаваха сблъсъците в центъра на терена. При един по-сериозен такъв Енда Стивънс получи жълт картон за удар срещу Спас Делев.

29-ата бе минутата, в която България получи първия си сериозен шанс. Антон Недялков опъна фантастичен 40-метров пас за Неделев, който за изненада опита да прехвърли технично вратаря с по-неподходящия в случая ляв крак и това се оказа много грешно решение. Нашите разчитаха на такива далечни пасове и при един такъв в 36-ата минута вратарят Дарън Рандолф рисковано изпревари Галин Иванов.

Гостите можеше да ударят в последната минута на полувремето, когато Калъм О'Доуда беше намерен непокрит, но стреля много неточно от дузпата. Проличаваше си, че и ирландските играчи не са кой знае каква класа.

Втората част започна с по-активна игра на нашите, които по-често разиграваха помежду си. Неделев опита да изненада вратаря на гостите от пряк свободен удар, но опитът му лесно бе спасен. На другата врата шансът бе далеч по-добър малко след това. Удар на Конъли рикошира в бранител, но все пак Георгиев се справи и изби.

В 56-ата минута България удари от нищото. Тодор Неделев изведе със страхотен пас Божидар Краев, който реализира третия си гол за страната очи в очи срещу Рандолф. Защитата на Ирландия проспа ситуация.

Снимка: БТА

Играчите в зелено отвърнаха с далечен удар на Джон Игън в 63-ата минута, който бе спасен лесно от Георгиев. Чак след 70 минути игра ирландците започнаха да упражняват по-дълготраен натиск пред нашата врата, но не създаваха кой знае какви опасности. Многото смени в този период накъсаха играта, а за това спомогна и контузия на Петър Занев.

В 81-ата минута резервата Бирсент Карагерен излезе на стрелкова позиция на контраатака, но стреля твърде неточно.

За нещастие неприятният момент дойде в 92-ата минута. След изпълнение на ъглов удар Шейн Дъфи изравни с глава за 1:1, надскачайки прекия си съперник Пламен Гълъбов, който пък влезе в игра само секунди по-рано.