Байерн (Мюнхен) направи решителна крачка към рекордната осма поредна шампионска титла от Бундеслигата, след като спечели с 1:0 като гост голямото дерби срещу преследвача си Борусия (Дортмунд).

Така при оставащи шест кръга до края на немския елит, Байерн натрупа преднина от 7 точки, която изглежда трудно ще изпусне, предвид своята класа.

За съжаление голямото немско дерби се игра при доста непозната и мрачна атмосфера. Празните и тихи трибуни на "Вестфаленщадион" отнеха от блясъка на мача, но играчите на терена все пак сътвориха изнтригуващ сблъсък.

Той бе решен с прекрасен гол в 43-ата минута, дело на Йошуа Кимих.

Универсалният боец на Байерн не е обичайният заподозрян, когато говорим за красиви и решителни голове, но този път влезе в ролята именно на такъв.

В края на първата част той елегантно копна топката извън наказателното поле, докато всички очакваха мощен шут или пас. Изненадан бе и вратарят на домакините Роман Бюрки, който не се намеси по най-добрия начин и топката влетя във вратата му.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Иначе мачът започна с доста по-добра игра за домакинът Борусия, а още в началните секунди, Джером Боатенг трябваше да чисти топката от голлинията.

Играчите в "жълточерно" продължаваха с опасните си атаки по фланговете, като дори стигнаха и до гол, който бе правилно отменен заради засада.

Постепенно Байерн изравни играта и от своя страна също направи няколко опасни атаки, като този път бранител на Борусия трябваше да чисти топката от голлинията си. Герой за домакините бе капитанът Лукаш Пишчек.

Така дойде и мигът на Кимих, който с брилянтното си копване на топката до голяма степен уби интригата в Бундеслигата.

През втората част Борусия опита всичко, за да се върне в мача, но баварската отбрана изглеждаше непробиваема. Единствените точни удари идваха само от далечна дистанция, като Мануел Нойер не се затрудняваше особено.

Амбициите на Борусия бяха помрачени и от травмата на голаджията им Ерлинг Холанд, като в заключителните минути на мача Байерн успя да вземе нещата под контрол, без да се налага да трепери.

Роберт Левандовски дори можеше да реши сблъсъка десет минути рпеди края му, но ударът му срещна гредата.

Така при оставащи шест кръга до края, изглежда, че шампион на Германия за осми пореден път ще бъде Байерн.