Националният футболен тим на Испания е носител на трофея от третото издание на турнира Лига на нациите.

Това стана факт след драматична вечер в Ротердам, в която испанците разбиха поредната мечта на хърватското "златно поколение", този път след изпълнение на дузпи. Двата тима не си вкараха гол след 120 минути игра, а при дузпите испанците бяха по-точни и спечелиха с 5:4.

Така след загубения финал преди две години от Франция в Милано, днес Испания ликува с първия си трофей от 2012-а насам, когато "Ла Роха" триумфира на Европейското.

Двама от настоящия състав - Хесус Навас и Жорди Алба, бяха в онзи тим, триумфирал в Киев. А тази вечер Алба, вече сложил капитанската лента на ръката си, имаше честта да вдигне трофея от Лигата на нациите над главата.

А какво да кажем за "златното поколение" на Хърватия, което направи поредния си голям пробив, но остана на крачка от златото?

В последните пет години Хърватия игра финал и полуфинал на Световно първенство, днес бе на финал в Лигата на нациите на стадион, почти изцяло изпълнен от свои фенове, но трофеят им се измъкна по най-болезнения начин.

Именно дузпите - методът, с който този славен хърватски тим направи два запомнящи се Мондиала, днес бяха фаталви.

И бруталната рулетка сякаш затвори страницата за отбора, показал на целия свят, че и малките държави могат да играят като равни с най-добрите.

Снимка: Getty images

Иначе 120-те игрови минути бяха в ярък контраст с трите атрактивни мача от финалната четворка, които видяхме до този момент.

И може би това бе съвсем логично, защото все пак залогът бе трофей, заради което двата тима предпочитаха да не рискуват.

Сигурността бе на първо място, а атрактивните моменти и чистите положения не бяха много.

Сякаш хърватите действаха една идея по-добре, най-вече заради триото си в центъра в лицето на Лука Модрич, Матео Ковачич и Марсело Брозович.

Но и създаденото в предни позиции от "ватрените" не бе в графта "чисто положение", а същото се отнася и за испанците, които трудно намираха своя познат ритъм с продължителни разигравания и сериозно владение на топката.

Така сякаш напълно логично мачът отиде в продължния, в които действията на двата тима бяха още по-предпазливи и така се стигна до изпълнението на дузпи.

Те стартираха с по три перфектни изпълнения, преди да дойде първата грешка. Ловро Майер стреля в средата на вратата и ударът му бе избит с крак от испанския вратар.

Минути по-късно при 4:4 и една оставаща дузпа в полза на Испания, Аймерик Лапорт бе човекът, който трябваше да донесе триумфа, но мощният му шут удари напречната греда. Така двата тима трябваше да изпълнят по допълнителен удар от бялата точка.

Тогава за хърватия Бруно Петкович пропусна, а Дани Карвахал вкара за Испания, за да донесе трофея.