Жозе Моуриньо и Рома ликуваха в Лигата на конференциите. Италианците са първият шампион в новия турнир на УЕФА, а Специалния може да бъде наречен Перфектния, защото побеждава в пети европейски финал. Моу е печелили два пъти Шампионската лига, има един триумф в Лига Европа и един в Купата на УЕФА, а след 1:0 над Фейенорд в Тирана - и в Лигата на конференциите, за да затвърди стопроцентовата си успеваемост.

Това е и първи триумф за италианския клубен футбол в Европа от 12 години насам. Последният тим от Апенините, спечелили европейски трофей, бе интер през 2010 година. С Жозе Млоуриньо начело.

РЕПОРТАЖ ОТ МАЧА ГЛЕДАЙТЕ ТУК >>>

По ирония на съдбата Фейенорд не загуби нито веднъж в турнира досега и трябваше да стигне до финал, за да регистрира първото си поражение. За Рома пък това е първи триумф в Европа от 1961 година насам, когато бе спечлена Купата на панаирните градове.

Фейенорд започна със сериозна преса дълбоко в половината на противника и задържаше топката значително повече от Рома. Голово ситуации в първия четвърт час обаче липсваха, като единствената съществена случка бе пробив по левиа фланг на Луис Синистера, завършил с топка в ръцете на Руи Патрисио.

В 17-ата минута Хенрих Мхитарян пък бе заменен от Серджо Оливейра заради контузия.

В 25-ата минута Лоренцо Пелегрини падна в наказателното поле, но за дузпа не можеше и да става дума.

Шест минути по-късно Николо Дзаниоло даде преднина на италианците. Той бе намерен непокрит в наказателното поле, пое топката на гърди и я прати във вратата между противниковия вратар и защитник - 1:0.

Дзаниоло е най-младият италианец, който вкарва на европейски клубен финал от 1997 година насам. Тогава Алесандро Дел Пиеро се разписа за Ювентус срещу Борусия (Дортмунд) на 22 години и 200 дни, а тази вечер в Тирана Дзаниоло го стори на 22 години и 327 дни.

Нидерландците започнаха второто полувреме вдъхновено, точно както и първото, като в 47-ата минута имаха претенции за игра с ръка на защитник на Рома след опасна ситуация в наказателното поле. Отново обаче такава не бе отсъдена, след като ситуацията бе проверена с ВАР. Минутка по-късно Фейенорд нацели и греда - Малация стреля с левия крак, Патрисио закачи топката и тя се отби в левия му стълб.

Рома постепенно овладя натиска на съперника, подреждайки се перфектно в защита и същевременно направи няколко опасни контраатаки.

Пет минути преди края символичните домакини стигнаха до най-чистото си положение. Капитанът Пелегрини получи топката в наказателното поле и отправи изстрел с левия крак, който обаче бе спасен.

Съдията даде пет минути добавено време, в които Фейенорд имаше един добър шанс, който обаче не оползотвори. При един от последните корнери в мача дори вратарят на нидерландците се впусна в атака, а след това се създаде опасна ситуация, след като топкате бе изритана към опразнената му врата. До гол обаче не се стигна, защото защитник успя да я изчисти.