Манчестър Сити и Ливърпул изнесоха спектакъл, какъвто се очакваше от тях, за да направят втория си зрелищен равен резултат за сезона - 2:2, този път на стадиона на Сити, както по-рано завърши срещата и на терена на "червените". Разликата на върха на Висшата лига остава 1 точка в полза на "гражданите", а най-добрата новина е, че ще гледаме пак Сити срещу Ливърпул в полуфинал за Купата на ФА в събота. А не е изключено това да е и финалът в Шампионската лига, макар още да сме на фаза "четвъртфинали" в този турнир.

Двата отбора са просто чудовищни като стил, енергия, пресиране и смелост на играта. Високата линия на защитите им дава огромни пространства, но те "смачкват игрището" толкова умело, че съперникът е притиснат и не успява да подбере точния пас, за да изведе на позиция нападелите си зад тази линия. Освен, ако не е от супер класа.

Картината в неделя на моменти бе направо изненадваща - единият тим изнася топката, а другият се е позиционирал с последна линия на отбраната почти на центъра на терена - безумен риск, но и стил, изпипан вече от Пеп Гуардиола и Юрген Клоп почти до перфектност.

"Като двама боксьори в тежка категория сме - описа мача Клоп. - Единият за момент вземе отдих, а другият му нанася тежък удар. Изправяш се, отвръщаш. И пак така."

Сити поведе два пъти, Ливърпул два пъти върна головете.

Домакините имаха повече ситуация да спечелят, но можеше и да загубят при 2 положения на Диого Жота и Мохамед Салах през второто полувреме.

"Изпуснахме шанс да победим, но срещу този отбор, да не допуснеш много положения и да ги укротиш е направо невероятно постижение - каза Гуардиола. - Горд съм как играхме."

Пеп срещу Клоп е модерната класика в европейския футбол, а техните отбори са модел във всичко - отношение и подход, винаги нападателен. Изнасяне на топката на ръба на лудостта, с пасове между съперниците от вратаря и отбраната. С пресата, която води до изнемога и паника в противника, с острите дълги подавания, които изведнъж сменят тактиката на постепенната атака. С крайните бранители, които нерядко са на върха на атаката. И с нивата на енергия и интензитет на играта, които са нещо изключително.

Един пример: Бернардо Силва от Сити игра 90 минути във вторник срещу Атлетико в Шампионската лига в друг голям и много тежък като физическо изискване двубой. Изтичал е 12.4 километра в него. Португалецът бе на терена 90 минути и в неделя срещу Ливърпул, когато избяха 12.8 км. И в двата мача, при цялото натоварване и изминато разстояние, той не падна под 89 процента точност на подаванията (91% във вторник, 89 в неделя).

Сити е направил 181 спринта в дербито, което е постижение №1 за сезона в цялата лига. След двубой в Европа през седмицата!

Тези два отбора ще се борят за титлата до последно. Предстоят им по 7 мача, като "гражданите" имат 74 точки, "червените" - 73.

А Пеп и Клоп просто не спират да си нанасят удари и да търсят съвършенството, като мачовете на отборите им стават епични. Това бе 23-и пряк двубой на водени от тях състави. Клоп има преднина с 9 срещу 8 победи, а ремитата вече са 6. Головете - общо 82 (43-39 за отборите на Пеп).

Осем пъти се срещнаха в Германия с Байерн и Борусия (Дортмунд), а след това вече навъртяха 15 срещи на Сити и Ливърпул, откакто са начело на тези тимове в Англия. И все път е интересно и вълнуващо, задъхано и непредвидимо.

В събота е следващата битка. 17,30 часа, "Уембли", полуфинал за Купата на Футболната асоциация.