Барселона победи с 2:0 Ювентус насред Торино в голямото дерби от груповата фаза на Шампионска лига.

Лионел Меси изведе каталунците с капитанската лента, но за съжаление срещу него не бе Кристиано Роналдо, който продължава да се бори с коронавируса.

Двамата гении на съвременния футбол не успяха да се изправят един срещу друг, а липсата на Роналдо се усети доста сериозно в играта на италианските шампиони.

Ювентус така и не отправи точен удар за 90 минути игра, като продължи тежката си серия напоследък. В последните пет мача "бианконерите" стигнаха до само един успех, като в четири от тези двубои, липсваше заразеният Роналдо.

Всъщност макар и да не отправи точен удар, Ювентус отбеляза три гола. С хеттрик се отчете Алваро Мората, но злощастен хеттрик от отменени попадения. И в трите ситуации испанският нападател бе в засада.

От своя страна Барса тотално контролираше мача, като пропуските на офанзивното трио, предвождано от Меси, спасиха Ювентус от по-неприятна загуба и задържаха интригата до самия край на мача, след като в 90-ата минута резултатът все още бе 1:0 в полза на каталунците.

Мачът в Торино започна вихрено, като още преди да са изтекли 100 секунди, Шчесни трябваше да прави спасяване, а след това Антоан Гризман разтресе страничната му греда. Обещаващо начало, като бързото темпо и атаките към двете врати продължиха.

Така дойде 14-ата минута, в която Меси подаде страхотен дълъг пас към Осман Дембеле, французинът напредна и с мощен удар откри резултата.

Трябва да се отбележи, че при ударът на Дембеле, топката се отклони от крака на Киеза и доби доста странна траектория, която остави полският страж Войчек Шчесни без шансове. Без този рикошет едва ли каталунските играчи щяха да ликуват.

Още в следващата атака Ювентус също стигна до гол, но той бе отменен. Авторът му Алваро Мората се намираше в засада, а дори и позицията му да бе редовна, точно преди головия изстрел той си помогна и с ръка.

Гол на Мората бе отменен и в 30-ата минута, когато испанецът засече центриране на Куадрадо, но отново се оказа в нередовна позиция с единия крак.

Освен тези две ситуации с отменени попадения, Ювентус не успя да създаде нищо в предни позиции, като определено разочарова.

Италианският шампион така и не принуди Нето да се намесва, докато Барса имаше редица ситуации на своята сметка, с които спокойно можеше да удвои резултата.

Меси, Демебеле и Гризман се отчетоха с пропуски, като в една от ситуациите тримата разиграваха в наказателното поле сякаш са квартала, вместо да завършат с гол добрата си атака. Това се оказа грешно решение, а каталунците се оттеглиха с минимална преднина на почивката.

Снимка: Getty images/Gulliver photos

Началото на втората част не бе много по-различно. Барса владееше топката и атакуваше опасно, а Меси изпусна нови два шанса. Положението със сигурност не бяха стопроцентови, но през годините сме виждали гениалният аржентиенц да завършва от подобни позиции десетки пъти.

На няколко пъти играчите в розово отново странно разиграва в наказателното поле на противника, сякаш на шега, но така и не завършваха.

Между тези стиауции Алваро Мората достигна до своя хеттрик от отмененни попадения. Този път ирландската съдийска бригада зачете гола, но намесата на ВАР показа, че испанският нападател отново е бил в засада.

С всяка следваща минута Барса продължаваше с характерните си подавания по ширината на терена, с които убиваше темпото и изнерваше противника си.

И когато изглеждаше, че Юве ще се хвърли във финален щурм в опит да се спаси от поражение, "бианконерите" останаха с 10 на терена.

Турският бранител Мерих Демирал спря опасна атака на гостите и получи заслужен втори жълт картон, а с тези си действия той сякаш уби надеждите на съотборниците си за нещо от този мач.

Мачът бе окончателно решен в последната 90-ата минута, когато съдията отсъди дузпа в полза на Барселона.

Естествено, че с изпълнението се нагърби Лионел Меси, който хладнокръвно донесе успеха на своя тим насред Торино.