Шампионът от Откритото първенство на САЩ - Доминик Тийм, премина през изненадващо труден мач по пътя към четвъртфиналите на "Ролан Гарос".

До този момент австриецът не бе дал сет на противниците си, но днес мина през петсетова драма срещу френския квалификант Юго Гастон.

Тийм спечели с 6:4, 6:4, 5:7, 3:6, 6:3, а това му отне 3 часа и 36 минути - доста повече от очакваното.

Той уверено поведе с 2:0 сета, като изглеждаше, че ще постигне поредният си рутинен успех на любимата за него настилка клей. 20-годишният Гастон обаче показа невероятен характер, а това очевидно смути играта на Тийм, който пропиля аванс от 3:1 в тетия сет и в крайна сметка го загуби.

Французинът, който дебютираше на кортовете в Париж, дори изравни резултата в сетовете, но Тийм успя да се концентрира максимално в решителната пета част и да изкопчи успеха.

До самият край на сета тайбрекът изглеждаше най-логичната развръзка, но Тийм проби в осмия сет, поведе с 5:3, а след това спаси и брейкбол, за да затоври мача с 6:3 в петия сет.

За място на полуфиналите той ще срещне аржентинеца Диего Шварцман.

Резултати от мъжката схема:

Рафаел Надал (Испания) - Себастиан Корда (САЩ) 6:1, 6:1, 6:2

Доминик Тийм (Австрия) - Юго Гастон (Франция) 6:4, 6:4, 5:7, 3:6, 6:3

Диего Шварцман (Аржентина) - Лоренцо Сонего (Италия) 6:1, 6:3, 6:4

Яник Синер (Италия) - Александър Зверев (Германия) 6:3, 6:3, 4:6, 6:3

В женската част на турнира се получиха две изненади, които означаваха, че големият шлем ще има своята нова финалистка. Нито една от тенисистките в гораната част от схемата, не е достигала до мача за титлата на подобно ниво: