В една луда вечер за тениса, испанският отбор показа невероятен характер, а Рафаел Надал - че няма равен в този спорт като лидер в сложни ситуации.

Домакините бяха пред отпадане на 1/4-финал в Купа "Дейвис", след като Пабло Карено Буста загуби първия сингъл със 7:6, 6:7, 1:6 от Гуидо Пея и Аржентина поведе. В добавка по трибуните имаше стотици южноамериканци, превърнали залата в Мадрид в нещо като стадион в Буенос Айрес.

Испания започна деня с трагичната вест, че Роберто Баутиста Агут трябва да напусне лагера на отбора. Причината - кончината на баща му, и то само 16 месеца, след като тенисистът бе загубил и майка си. Ударът е бил толкова тежък, че испанците са обмисляли дали да играят.

След загубата на Карено Буста залата започна да се пълни за мача на Рафа Надал с Диего Шварцман, а световният №1 излезе на корта мотивиран и гладен за победа, като в най-силните си дни.

Той прегази дребничкия аржентинец за някакви си 62 минути - 6:1, 6:2, седна да почине 20 минути и излезе в мача на двойките!

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Надал и Марсел Гранойе срещу Леонардо Майер и Макс Гонсалес. И Рафа отново поведе испанския тим към победа - 6:4, 4:6, 6:3, като мачът завърши около 1:50 ч българско време, след полунощ в Мадрид.

Залата гореше в атмосфера като на футболно дерби, а отборът на Испания се радваше, сякаш купата е спечелена. След новините от ранните часове на деня, тази победа бе изключителна.

Драмата надмина дори случилото се в другия четвъртфинал от късните часове. Великобритания елиминира Германия, след като Кайл Едмънд надделя над Филип Колшрайбер с 6:3, 7:5, но се оказа, че Анди Мъри не е в състояние да играе.

Дан Евънс влезе на корта за мач с Ян-Ленарт Щруф и направи чудеса. Той игра освободено, ентусиазирано и надъхано, вдигайки на крака публиката дори от неутралните.

Евънс спечели срещу фаворита със 7:6, 3:6, 7:6, след което настана радост в лагера на британците, водена от Мъри. Утре се очаква той да е на линия за полуфинала срещу испанците, където като нищо може да видим сблъсък с Рафа Надал на сингълите.

Другата полуфинална двойка е Русия - Канада, а финалът е в неделя.