Историите за шумни провали винаги са съпътствали европейския футбол, но има играчи, които са записали със златни букви имената си в тази антикласация.

Хатем Бен Арфа е атакуващият халф, на когото всички предричаха бляскаво бъдеще и дори спечелване на най-голямото индивидуално отличие "Златната топка". След серия от изцепки обаче той получи впечатляващия етикет за "Най-голямо футболно разочарование на 21 век".

Какво се обърка за французина, чиито бляскави изпълнения присъстват във всяка онлайн компилация за красиви голове? И как е възможно да се погуби толкова колосален талант?

Стартът е обещаващ - Бен Арфа е част от Лион заедно с Карим Бензема, с когото са съотборници и в младежкия национален отбор. За мнозина именно Бен Арфа е по-добрият от двамата и му предричат бляскаво бъдеще. Погледнато от дистанцията на времето обаче - именно Бензема стигна до "Златната топка".

Халфът изумява с техника и скорост, а още тогава негови видеа се превръщат в онлайн хитове. Елиминира с лекота противникови защитници, стреля отдалече, впечатлява с пласиране и финтове. Завършва дебютния си сезон с 8 гола и 6 асистенции, като е обявен за най-проспериращ футболист в страната.

Getty Images

Но наред с всичко това, буйният му нрав води до куп проблеми. Бен Арфа се сбива със съотборника си Скилачи на тренировка, след което заявява, че иска да бъде продаден. Мераклии за подписа му не липсват, а трансферната битка се печели от Марсилия срещу 12 милиона евро.

В новия си клуб Бен Арфа продължава постарому. След едва 2 седмици в Марсилия той си разменя крошета с небезизвестния Джибрил Сисе, който е пратен под наем в Съндърланд, за да се тушира напрежението. Бен Арфа бродира по терена и стартира с 6 гола в 11 мача, след което обаче отново си изпуска нервите и преди мача с Ливърпул се сбива с друг съотборник - Модест М'бами.

Клубът този път не го защитава, Бен Арфа се разсърдва и отказва да тренира наравно с останалите. Стачката му продължава с публични нападки към треньор и ръководство и така през 2015-а, на 23 години, той преминава в Нюкасъл.

При "свраките" е най-силният му период извън родината, въпреки че през първия сезон получава зловещо счупване на крака. На следващата година Бен Арфа се превръща в любимец на английските фенове, които съчиняват песен в негова чест след серия от бляскави изпълнения. А бившият халф на Нюкасъл Дбжеймс Пърч признава в интервю:

"Не е истина колко е добър. Всички знаехме, че е ужасно талантлив и въпреки това бяхме изумени. Природата е била щедра към него".

Но шило в торба не стои, както гласи популярната поговорка. Самочувствието на Бен Арфа му навлича проблеми със съотборници. Дотам, че капитанът Фабрисио Колочини поставя ултиматум на мениджъра Алън Пардю - ако французинът не бъде усмирен, целият отбор обявява бойкот. С което на практика съдбата на халфа е предрешена.

Той е изпратен под наем в Хъл, където след едва месец заявява, че се чувства като затворник. Набързо договорът му е прекратен и той преминава като свободен агент в Ница през януари 2015-а. Но тъй като правилата на УЕФА не позволяват да играе за повече от два отбора в рамките на един сезон, той трябва да изчака 6 месеца, преди да дебютира. Следват 17 гола и 6 асистенции, с което тимът му се класира за Европа. Под обществения натиск получава редовни повиквателни и за националния отбор.

И когато всички очакват Бен Арфа да остане в клуба, пристига оферта от ПСЖ, където търсят заместник на Ибрахимович. Следва познатото извиване на ръце и трансфер в Париж, където скандалният нрав на играча се развихря до нечувани нива.

Getty Images

От клуба му правят всичко възможно да предотвратят ексцесиите, като вкарват в договора невиждана клауза. Според нея, Бен Арфа ще получава по 84 000 долара бонус всеки месец, в който стои далече от скандалите.

Бен Арфа обаче не успява да се впише в изискванията на треньора Унай Емери, който е известен с желязната си дисциплина. Двамата бързо влизат в конфликт, а играчът публично се подиграва на спеца за разваления му френски. Спортният директор Патрик Клуйверт се опитва да прати скандалджията във Фенербахче, но той отказва. Бен Арфа започва да се подиграва дори на клубния собственик Насер Ал-Хелайфи, наричайки го "дюнерджия".

Мигновено е изгонен, а след това успява да осъди клуба за обезщетение от 100 000 евро.

Getty Images

Нещо повече - след като преминава в Рен, дотолкова се вживява при финала срещу ПСЖ, че се разплаква при победата с дузпи, а при награждаването Ал-Хелайфи отказва да му стисне ръката.

Следват воаяжи из цяла Европа - Валядолид, Бордо и Лил, всички до един неуспешни. В последния си клуб Бен Арфа нарича треньора си "съсухреняк" и е изваден от сметките, като не е играл футбол от над една година.

Самият Бен Арфа отказва публично да обяви края на кариерата си, въпреки че това на практика е факт. Превръщайки се в едно от наистина огромните разочарования във футбола и емблематичен пример за играч, който не успява да се възползва от огромния си талант.