На възраст, на която много негови набори вече изобщо не са в крак с времето, човекът, когото наричат Сивия кениец (заради цвета на косата му), някак ускорява темпото.

В неделя 71-годишният Джо Шонбруд от Маастрихт пробяга маратона за зашеметяващите 2 ч. 54 мин. 19 сек. и стана най-бързият в историята за своята възрастова група.

"Започнах да бягам едва на 36 години, защото лекарят ми каза, че имам висок холестерол, разказва той пред "Гардиън" през смях. - Но миналата година пробягах общо 7242 км, което е два пъти повече от това, което изминах с колата си".

Оказва се също така, че новият световен рекорд на Шонбруд, поставен на маратона във Визе, е вдъхновен отчасти от малко известния нидерландски певец Еди Вали. Когато оставали няколко километра до края, той знаел, че е съвсем близо до предишното най-добро постижение, поставено от Джийн Дайкс през 2018 г., защото негов приятел го следвал с велосипеда си и крещял времената на обиколките му.

Но краката му започнали да стават все по-тежки.

"Приятелят ми обаче имаше специален трик, с който да ме задържи на трасето, разказва Шонбруд, който беше облечен в жълто-син комплект в подкрепа на Украйна. - Той взе телефона си и пусна песента на Еди Вали "Chérie, Chérie" на рипийт. Винаги съм я обичал, не знам защо. Тя ми даваше тласък на духа. Изпреварвах един след друг бегачите и въпреки че получих спазъм в последните 500 м, успях да подобря рекорда с четири секунди" - разказва бегачът.

Невероятно е, че това беше 75-ият маратон под три часа на Шонбруд, а той дойде само четири седмици след 74-тия му маратон в Ротердам. За капак, Летящия холандец държи и редица рекорди за ултрабягане. А тайните на неговия успех може да ви изненадат.

"Повечето бегачи тренират твърде усилено. Аз провеждам голяма част от тренировките си с групи, които бягат много бавно. А след това надграждам тези основи с някои по-бързи интервални тренировки. Но не правя една и съща глупава дистанция 10 или 20 пъти - предпочитам да се забавлявам с бягането си."

Шонбруд обикновено бяга доста по-спокойно, отколкото при преминаването на 42,195-те метра на маратона за световния си рекорд, но той казва, че най-важното е да слуша тялото си.

"Много хора следват тренировъчен план или треньор и продължават напред, дори когато тялото им казва: "Не, този ден не е подходящ за това". Но ако излезеш навън и просто направиш това, което чувстваш, е по-лесно да продължиш да бягаш и да се опазиш от контузии."

Той също така отхвърля идеята, че бегачите трябва да правят нещо специално по отношение на диетата си.

"Диета? Не, не! - подиграва се той. - Никаква диета! Ям двойни порции, разбира се, при всичките тези калории, които изгарям. Обичам паста и пържени картофи. Каквото има на масата, го ям".

Той има подобно спокойно отношение и когато става въпрос за алкохол.

"Предпочитам френското вино и белгийската бира. Не прекалено много и най-вече през уикендите. Виното е просто гроздова напитка, така че е направено от природата. А белгийската бира е специална. И ако правиш всичко това с тялото си - добавя той, визирайки 85-те мили, които все още пробягва всяка седмица - трябва да му върнеш нещо. И това е, което аз връщам на тялото!".

Колаж: Траяна Генчева/Dir.bg

Шонбруд е бивш програмист и си спомня точния ден, в който е започнал да бяга - 1 януари 1986 г, както и колко километра - общо 120 000 е направил оттогава. Но той подчертава, че не в началото заниманията му не са били приети добре.

Първоначално хората го наричали Джо, защото бил бавен. Днес го наричат Сивия кениец - прякор, даден му преди години от диктор на състезание, когато изпреварва атлети на една трета от неговата възраст.

Според него, късното разцъфване всъщност му е помогнало, защото егото му никога не се е притеснявало да си поставя високи цели.

"Тъй като започнах толкова късно, пропуснах най-добрите си години. Но това не е проблем. Всичко все още е ново за мен", споделя нидерландецът.

Но въпреки че постиженията на Шонбруд са изключителни, той не е единственият възрастен майстор, който се противопоставя на общоприетите норми. Няколко мъже на възраст над 70 години са пробягали маратон под три часа - първият от тях, Ед Уитлок, който почина през 2017 г., пробяга маратон за 3:15 часа, след като навърши 80 години.

С какво може да се обясни този феномен? Джон Брюър, спортен учен от Университета на Западна Шотландия, посочва, че макар с възрастта мускулната ни маса да намалява с 10% на всяко десетилетие, при издръжливостта спадът не е толкова рязък.

"Научните данни показват, че можете да поддържате аеробния си капацитет много ефективно до дълбока старост. И ако погледнете къде сме сега в сравнение с преди 40 години, напредъкът в храненето, спортната наука, възстановяването и технологиите - всичко това означава, че е далеч по-възможно хората на 60 и 70 години да постигнат добри резултати, ако следват правилните тренировки".

Брюър, който бе част от делегацията на Англия за футболното световно през 1990 г., казва, че историята на Шонбруд носи още едно послание - че никога не е късно.

"Хората си мислят, че не могат да обърнат начина си на живот, след като години наред не са правили упражнения или са се хранили неправилно. А всъщност може", добавя спецът.

Междувременно Шонбруд няма намерение да си почива.

"Следващият ми маратон е след две седмици и половина по стар римски път, построен преди 2000 години", казва той, а вълнението му е очевидно.

Това ще бъде петият му маратон през 2022 г. И по всичко изглежда, че няма да е последен.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos